Kapusta z grochem i ziemniakami
Składniki :
-1,5 kg kapusty kiszonej
-0,5 kg łuskanego grochu
-0,5 kg ziemniaków
-2 duże cebule
-3 łyżki smalcu lub usmażonej słoninki
-sól, pieprz, majeranek, ziele angielskie, liśc laurowy
Sposób przygotowania:
Kapustę przepłukaj,jeżeli jest mocno kwaśna, następnie ugotuj do miękkości w niewielkiej ilości wody, dodając liść laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego. Groch ugotuj w niewielkiej ilości wody z solą – musi być miękki i częściowo rozpadać się, ale część ziaren powinna być zachowana w swoim kształcie. Ziemniaki ugotuj w oddzielnym garnku. Wymieszaj ziemniakiz kapustą. Cebule posiekają i usmaż na złoto na smalcu, następnie dodaj do potrawy. Dopraw majerankiem, solą i pieprzem. Na końcu dodaj groch i jeszcze raz wszystko wymieszaj.
Pulpy z kiszonej kapusty, grochu i grzybów.
Składniki:
-0,5 kg kapusty kiszonej (nie mylić z kwaszoną)
-200 g grochu łuskanego
-sóll do smaku
-15g suszonych grzybów leśnych (mogą być opieńki)
-około 0,5 – 0,75 szklanki startej bułki (zalezy od wilgotności pozostałych składników)
-2 jaja
-1 średnia cebula
-0,5 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
-0,5 łyżeczki kolendry
-olej do smażenia
Sposób przygotowania:
Kapustę zalać wodą, ale tylko na tyle, by był aprzykryta. Zagotować i pod przykryciem na małym ogniu gotować do miękkości – około godzinę.
Grzyby zalać gorącą wod.ą i pod przykryciem na małym gazie gotować około godzinę. Po tym czasie odcedzić i osuszyć.
Groch zalać dwiema szklankami i ugotować do miekkości.
Cebulke umyć, obrać i pokroić w kostkę. Podsmażyć na oleju Kujawskim do czasu, aż się mcała zeszkli. Dodać grzyby i smażyć razem dalej pod przykryciem, małym gazie przez kolejne 15-20 minut, po czym zdjąć przykrycie i smażyć, aż cały płyn odparuje.
Ugotowac kapustę odcisnąć z wody. Razem z przesmażonymi grzybami i ugotowanym grochem zmielić maszynka do mięsa. Dodać jaka, doprawić do smaku solą, pieprzem ikolendrą. Dodać po trochu bułkę tartą. Ilość bułki zależy od tego jak duże są jajka, jak mokry wyszedł nam groch czy jak mokra jest kapusta. Bułka ma na celu zbicie całej masy w jedno i umozliwienie formowania kotlecików. Dodajemy jej tyle, aby masa była w miarę zbita.
Z gotowej masy formujemy rózwn ekotleciki. Kazdy obtaczamy wokó w bułce tartej.
Na patelni rozghrzewamy olej, na który ukadamy kotleciki ( powinny być w nim zanurzone do około 1/2 wysokości). Smażymy z obu stron do czasu, aż się pięknie zezłocą. Podajemy wedle uznania na gorąco lub na zimno. W obu wersjach są wyśmienite.
Kapusniak z kiszonej kapusty z grzybami i olejem rzepakowym.
Składniki:
-2 kg kapusty kiszonej
-10 dkg grzybów suszonych
-2-3 łyżki oleju rzepakowego
-sól, pieprz
Kapustęk opłukać zalac wodą i gotować. Grzybki namoczyć iobgotować, odcedzić, a następnie pokroić w kostkę i dodać do gotującej się kapusty i gotować, gdy kapusta będzie miękka okrasic olejem i doprawić solą i pieprzem do smaku.
Mo zna podawać z chlebem lub ziemniakami.
Barsz z jabłek
Składniki:
-4 jabłka (kwaskowe)
-śmietana
-1 łyżka mąki
-łyżka tłuszczu z cebulką
-sól, cukier
Umyc jabłka, pokroić ze skórką beż srodka wrzucić do około 2 litrów wody zagotować, zaprawić smietaną wymieszaną z 1 łyżka mąki, solimy do smaku jeżeli luybimy winny słodzimy troszkę, a jeżeli więcej posłodzimy będzie słodki.
Na końcu krasimy tłuszczem z cebulka i podajemy z ziemniakami.
Gołębie z kaszą gryczaną i kapustą
Skłądniki:
-2 główki kapusty kiszonej (średnia wielkość)
-2 kg kapusty kiszonej
-1 1/2 kaszy gryczanej
-olej rzepakowy, sół, pieprz
Kapuste kiszoną wypłukać i trochę ja pogotować i odcedzić. Kaszę gotujemy w wodzie żeby była lekko niedogotowana (twarda ale sucha bez wody)
Gdy kapusta już ugotowana i kasza, łączym razem te dwa składniki, krasimy olejem i przyprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Liscie z kapusty z główek obieramy i płuczemy w ciepłej wodzie. Zawijamy w liście kaszę z kapustą już doprawioną do smaku – formujemy gołąbki.
Gołąbki układamy w garnku zalewamu woda doprawioną solą i pieprzem przykrywamy pozostałymi liśćmi z kapusty i parujemy na małym ogniu. Jak liści ebęda już miekkie to odcedzamy i już gotowe.
Pierogi pieczone z buraków cukrowych
Składniki:
-2 buraki cukrowe ( średniej wielkości2 kg mąki pszennej
-Na 1 kg mąki 2 1/2 dkg drożdży świeżych.
-Sól
Buraki opłukać i w całości ugotować. Po ugotowaniuwyjąć ostudzić i obrać ze skórki. Buraki zetrzeć na tarce do jarzyn o dużych oczkach.
Ciasto na pierogi
Z 1 kg mąki dodajemy dwie szklanki letniej wody, dodajemy drożde. Należy dobrze rozmieszać wodę z drożdżami i zagniatać cisto troszkę można posolić.
Wałkować placki jakiej chcemy wielkości, nakładamy buraki na rozwałkowane ciasto i formujemy pierogi.
Układamy na blaszce , uprzednio posmarowanej olejem, gdy już włożymy piergi, małym pedzelkiem smarujemy wodą.
Piekarni nagrzewamy do temp. 180 C
Kapusta kartoflana z kartofli z fasolą i grochem.
Składniki:
-5 – 6 kgt ziemniaków
-1/2 kg fasoli „Jaś”
-1/2 grochu łupanego
-1 śmietana dużą
-70 dkg boczku surowego
-sól, pieprz
-1 cebula
Obieramy ziemniaki, płukamy i siekamy tasakiem najlepiej w wiadrze blaszanym, gdy są usiekane w kosteczkę płuczemy k ilka razy w wodzie tak żeby nie było krochmalu i wkłądamy do garnka zalewamy wodą i wstawiamy do gotowania.
Gdy są już miękkie odcedzamy.
Groch i fasolę gotujemy w oddzielny garnku, ciągle mieszając, aby się nie przypaliło. Spawdzamy i jak już okaże się że fasola i groch są miękkie ucieramy tłuczkiem i wkładamy do gotującej kapusty z kartofli. Boczek kroimy w kostkę smażymy na patelni dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę i smażymy na złoty kolor, gdy boczek z cebulką się zesmazy dodajemy do garnka z kapustą z grochem i fasolą, przyprawiamy pieprzem , solą. Żeby uzyskać lepszy smak naszej kapusty dodajemy po 1 łyżce zup fasolowej lub grochowej. Na koniec dodajemy całą smietanę (upzrednio była ona zasmażona na patelni) i wszystko razem mieszamy.
Podajemy z kubiekm zimnego mleka.
Pyzy ziemniaczane
Składniki:
-4 kg ziemniaków
-4 jaka
-sól
-mąk ado podsypania
-15 dkg słoniny do podania
-2 cebule (średniej wielkości)
Wykonanie:
Ziemniaki umyć, połowę ugotować w skórkach, obrać ostudzić, zemlyć. Resztę ziemniaków cienko obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, lekko odcisnąć przez lnianą ściereczkę. Wyciśnięy sok pozostawić, aby się ustał, następnie zlać z wierzchu płyn, a pozostałą skrobie dodać do wyciśniętych ziemniaków, połączyć z ugotowanymi i zmielonymi ziemniakami, wbic jajka, osolić, zagnieść ciasto jeżeli jest rzadkie dosypać 3-4 łyżki mąki pszennej lub 1-1/12 łyżki mąki ziemniaczanej.
Formowane gałeczki wielkości orzecha włoskiego, wrzucać doosolonej, gotującej się wody i gotować 5-8 minut w zależności od wielkości kluski. Wyjmować na cedzak, przelać gorącą wodą, podawać ze skwarkami, tłuszczem i usmażoną cebulą.
Pyzy ziemniaczane można nadziewać mięsem wówczas ciasto musi być twardsze, a pyzy wymagają dłuższego gotowania.
Żur
Przygotowanie zakwasu (4-5 dni przed gotowaniem )
W szkalnym słoju lub glinianym garnku zakisić: 20 dkg mąki żytniej razowej zalewamy 1 litrem przegotowanej ciepłej wody. Dodajemy 2 ząbki roztartego czosnku i skórkę razowego chleba. Garnek przykrywamy płotnem lub gazą i odstawiamy do ciepłego miejsca. Po ok. 4 dniach żur powinien być gotowy, będzie miał kwaskowy smak i przyjemny zapach (im dłużej pozostanie żur do kiśnięcia, tym będzie kwasniejszy).
Składniki:
-1,5 litra wody
-0,5 litra zakwasu
-peczek włoszczyzny
-15 dkg boczku wędzonego
-4-5 pętek białej kiełbasy
-3 ziarna ziela angielskiego
-4 ziarna pieprzy czarnego
-1 liść laurowy
-3-4 ząbki czosnku
-1 korzeń chrzanu
-łyżka suszonego majeranku
-sól , pieprz do smaku
-kilka jajek ugotowanych na twardo
Wykonanie:
W wodzie przez ok 40 min gotować boczek z włoszczyzną oraz przyprawami: ziele angielskie, pieprz, sól, liść laurowy. Wywar przecedzić, warzywa odrzucić, boczek pokroić w kostkę i wsypać z powrotem do wywaru. Dodać petka białej kiełbasy, gotowac na małym ogniu ok. 15 minut. Następnie wlać 0,5 litra zakwasu, dodać czosnek przeciśniety przez praskę, majeranek i świerzo potarty chrzan na tartce. Wymieszać i zagotować, doprawić sola i pieprzem. Jeśli zur jest za rzadki podprawić go odrobiną mąki ze smietaną. Jajka pokroić na połowki lub ćwiartki i nałozyć n atalerze, zalać gorącym zurem koniecznie z porcją boczku i kiełbasy.
Kapusta z kartofli
Składniki:
-5 kg ziemniaków
-0,50 kg boczku
-3 cebule
-0,5 litra smietany
-sól
-pieprz
-0,5 kg grochu
Wykonanie
groch namoczyć, następnie ugotowac do miekkości i utrzeć tłuczkiem do ziemniaków. Kartofle obrać, posiekać w drobną kostkę tasakiem (w kształcie litery „s”), wypłukać kilka razy w wodzie. Gotować ok. 20 minut , nie rozgotować.
Na patelni podsmażyć boczek i zeszklić drobno pokrojoną cebulę, dodać smietanę i ją zagotować. Ugotowane kartofle odcedzić, dodac podsmażony boczek i zeszklona cebulę ze śmietaną, oraz groch. Wymieszać, doprawic do smaku sola i pieprzem.
Pierogi z kapustą i grzybami
Składniki:
Ciasto pierogowe:
-4 szklanki mąki
-2 jaja
-2 łyżeczki soli
-2 łyżeczki oleju
-około 2 szklanki ciepłej wody
Farsz:
-1 słoik litrowy suszonych grzybów
-1 kg kiszonej kapusty
-sól, pieprz
-3 łyzki oliwy
-3 cebule, pokrojone w kostkę
Wykonanie:
Grzyby opłukać, zalać zimna wodą i odstawić na 6 godzin lub na noc. Następnego dnia zagotować i gotować aż będą miękkie. Pod koniec gotowania doprawic sola i pieprzem. Kapuste ugotować do miekkości i dobrze odcisnąć.
Grzyby, odcedzić, zachowując wywar np. do zupy grzybowej. Bardzo dobrze odcisnąć z wody i razem z kapustą drobno pokroić na desce.
Na patelni zeszklić cebulkę, dodac do farszu. Składniki farszu dobrze wyrobić, łącząc wszystkie skłądniki, doprawić sola i pieprzem.
Mąke przesiać na stolnicę, zrobić w niej wgłębienie, dodać jajka, sól i olej. Zagniatać stopniowo dolewać wodę. Ciasto wyrabiać aż będzie miękkie i elastyczne, przez ok. 15 minut. Przykryć ściereczką. Nastawić wodę w garnku na gotowanie, posolic dodać 2 łyżki oleju.
Ciasto podzielić na 2 części, rozwałkowac na placki. Mała szklanka wycinać kóleczka nakładać farsz i formować pierogi.
Faworki
Składniki:
50 dkg mąki tortowej, 2 łyżki cukru pudru, 3-4 (zależy od wilgotności mąki) łyzki kwaśnej śmietany, duża łyżka spirytusu, 5 żółtek, łyżka miękkiego śmietankowego masła (gdy trzeba) cukier puder do posypania oraz kopiasta łyżka czystego smalcu.
Na stolnice przez sito sypiemy prawie całą mąkę, formujemy dołek, dodajemy cukier puder,śmietanę spirytus, wyrabiamy lekko ciasto, dodajemy żóltka i jeszcze przez chwile wyrabiamy. Gdy ciasto będzie zbyt ścisłe, dodajemy masło (ciasto powinno mieć konstytencje ciasta na kluski). Gdy składniki dobrze się połączą,kładziemy ciasto na stolnicę i wybijemy wałkiem, aż się zrobi gładkie, lśniące, a po przekrojeniu będą w nim pęcherzyki.
Gotowe ciasto przykrywamy szczelnie miseczką, by nie wyschło. Od całości odkrawamy małe kawałki, walkujemy najcieniej. Nożem lub radełkiem kroimy zgrabnie, najwyżej 3 cm szerokości paski, ich wysokość dopasowujemy do rondla, w którym będziemy smażyć faworki. Środek każdego paska przecinami na długość 2 cm, przewijamy i formujemy chruściki.
Gdy przygotujemy wszystkie, rozgrzewamy tłuszcz, sprawdzamy jego temp. Plasterkiem surowego ziemniaka – gdy natychmiast wypłynie, lekko zarumieniony, wrzucamy po kilka chruścików. Kiedy nabiorą lekko zlocistego koloru przekręcamy na drugą stronę. Gotowe wyjmujemy łyżką cedzakową na plik papierowych serwetek. Odsączone z tłuszczu układamu na paterze i posypujemu cukrem pudrem.