Żyjemy w świecie, który jest w coraz większym stopniu globalny. Nasze życie coraz bardziej splata się z życiem innych ludzi na całym świecie. Ale jednocześnie w naszym świecie zwiększają się rozbieżności i nierówność. Jest oczywiste, że globalne problemy i wyzwania – bieda, zrównoważona przyszłość, pokój i zgoda – wymagają rozwiązań ogólnoświatowych. Analizowanie i poznawanie tych zagadnień określane jest jako edukacja globalna. W ramach tej edukacji corocznie w większości krajów europejskich organizowany jest w jednym z tygodni listopada tzw. Tydzień Edukacji Globalnej. W tym roku TEG będzie obchodzony w dniach 14 - 20 listopada.
Biblioteka w Grabowie włączając się w tę akcję zaplanowała dla uczniów PSP w Grabowie nad Wisłą dwa spotkania warsztatowe, których głównym tematem jest, bardzo kontrowersyjny ostatnio, problem uchodźców w Polsce. Pierwsze spotkanie odbyło się 4 listopada i uczestniczyli w nim uczniowie V klasy. Przebiegało ono według scenariusza stworzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej na potrzeby projektu "Rozmawiajmy o uchodźcach".
Podczas pierwszych warsztatów uczniowie zapoznali się z kluczowymi informacjami dotyczącymi uchodźców, poznali pojęcie: postawa obywatelska, migracja, kim jest emigrant, imigrant, uchodźca, co to jest status uchodźcy. W trakcie rozmowy wyraźnie było widać, iż uczniom temat nie jest obcy, a co najważniejsze podeszli do niego poważnie, bez zbędnych komentarzy i złych emocji. Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 18-tego listopada będziemy poznawali zasady dobrej rozmowy, wykorzystując zebrane informacje dot. uchodźców.