Kultura języka na pierwszy rzut oka wydaje się być tajemniczym zagadnieniem. Więc cóż może oznaczać? Dla uczestników naszych letnich spotkań oznacza kulturalne komunikowanie się z kolegami i stosowanie zwrotów grzecznościowych.
Pojęcie „kultura języka” oznacza umiejętność poprawnego mówienia i pisania zgodnie z przyjętymi normami językowymi. Na naszych zajęciach skupiliśmy się jednak zgodnie z wyobrażeniami naszej małej grupy bardziej na etykiecie językowej w życiu codziennym. W dwóch grupach na flipcharcie zapisaliśmy "dobre i złe" słowa. Wysłuchaliśmy bajki o tym, jak bardzo ranimy nasz język używając niecenzuralnych wyrazów i co może się w związku z tym wydarzyć. Jak wygląda nasz chory język, mogliśmy przedstawić w swojej pracy plastycznej. Próbowaliśmy wymówić proste zdania, mająć w buzi cukierek tak aby ktoś siedzący na końcu stołu nas zrozumiał. Ćwiczyliśmy też nasze najtrudniejsze wierszyki z grupy łamańców językowych tj.
Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
W czasie suszy szosa sucha.
W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, bo Szczebrzeszyn z tego słynie.
W przerwach między wykonywanymi zadaniami odetchnęliśmy przy grze BINGO oraz uczyliśmy się jak trudno jest zaufać drugiej osobie.
Na koniec zajęć, rozegraliśmy krótką grę kto zapamiętał najwięcej miłych i dobrych słów, ważne było aby wypowiedzieć je głośno i wyrażnie.