- Jakie znacie uczucia? -
I tu padała zaskakująca odpowiedź "Ja nie znam żadnych uczuć?". Kolejna osoba wymieniła miłość, złość. A potem już lawinowo podały słowa: gniew, radość, smutek, żal, samotność, zazdrość, chciwość, gniew, wściekłość, ból. Zaskakujące, że dzieci częściej wymieniały uczucia negatywne. "Przypominajka" z uczuć była przyczynkiem do pełniejszej interpretacji tworzonych podczas zajęć kart literackich.
Czym są karty literackie?
Karty Literackie składają się z dwóch zestawów: kart-obrazków oraz kart-pojęć. Małe karty odnoszą się do skrótowej, autorskiej interpretacji treści książki, dla której zrobiona jest karta lub wyrazy np. „walka między dobrem a złem”, „samotność”, „strach”, „miłość”, „zagubienie”. Dokładny opis znajdziecie w publikacji D. Świrczyńskiej-Jelonek, G. Walczewskiej-Klimczak "Dziecko w dialogu z tekstem literackim"
Uczestnicy zostali podzieleni w pary i mieli za zadanie wyszukać w zbiorach dla dzieci swoją ulubioną baśń i wykonać do nich karty literackie. Emocji było co niemiara na początku w związku z wyborem ulubionej baśni, a potem co zamieścić w tak małej liczbie pól do wykorzystania. Gdy karty były już gotowe rozpoczęliśmy nimi gry tj.:
1. Literackie domino,
2. W mojej książce najważniejsze jest...
3. Odgadnij tytuł książki.
Na zakończenie zajęć przygotowaliśmy przedmioty do kolejnych zajęć, czyli...?