W sobotę 3 września 2016 r. w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Qvo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Akcję zainaugurowała Para Prezydencka wraz z wybitnymi aktorami i twórcami w warszawskim Ogrodzie Saskim o godz. 11.00.
Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku również włączyła się do akcji zaprosiła do wspólnego czytania mieszkańców, pracowników Urzędu Gminy w Przyłęku, Radnych Gminy Przyłęk oraz uczniów z placówek oświatowych i członkinie DKK. Nasze Narodowe Czytanie powieści „Quo vadis” rozpoczęło się 3 września br. o godzinie 12:00 w sali konferencyjnej biblioteki.
Fragmenty dzieła czytały znane i lubiane w lokalnej społeczności osoby:
- Sekretarz Gminy Przyłęk Danuta Bocian,
- Radne Rady Gminy w Przyłęku Elżbieta Madejska i Teresa Woźniak,
- uczniowie Gimnazjum w Przyłęku Natalia Dydo, Julia Binięda, Aleksandra Pawełek, Aleksandra Knieć, Mikołaj Gregorczyk.
- nauczyciel w Szkole Podstawowej w Babinie Kinga Wojtaszek-Mazur wraz z uczennicami Emilią Chołuj, Wiktorią Bakalarz, Julią Kałużyńską, Aleksandrą Matejek, Aleksandrą Szymanek, Wiktorią Zaborowską, Zuzanną Kałużyńską,
- członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki Natalia Przepiórka, Halina Macharzyńska, Janina Mazur, Janina Urbanek, Teresa Radkowska, Maria Glegoła, Zofia Piwowarek,
- pracownicy biblioteki Monika Krześniak, Anna Krześniak, Anna Nędzi, Joanna Kałużyńska, Ewa Żaczkiewicz, Anna Knieć
- mieszkaniec wsi Lipiny i nasz stały czytelnik Mieczysław Gos.
Dzięki wspaniałej interpretacji lektorów osoby licznie zgromadzone w bibliotece bez trudu mogli wyobrazić sobie, jak wyglądał starożytny Rzym i życie w nim.
Po wysłuchaniu tekstów zebrani bardzo chętnie zapoznawali się z ekspozycją przygotowaną specjalnie na tę okazję, składała się na nią: wystawka z różnych wydań „Qvo Vadis”oraz kadry z filmu i życiorys jej autora. Następnie przyszedł czas na sygnowanie książek Henryka Sienkiewicza specjalną okolicznościową pieczęcią z logo akcji „ Narodowe Czytanie Qvo Vadis” podarowaną przez kancelarię prezydenta.
Sukces akcji pozwala mieć nadzieję, że nowe pokolenia będą widzieć w klasycznej literaturze nie tylko przymusowe lektury szkolne, ale również ponadczasową prawdę o międzyludzkich relacjach i godnym życiu w społeczeństwie.
Czytanie w naszej książnicy trwało aż do godziny 16.30. Wszystkim biorącym udział we wspólnym czytaniu serdecznie dziękujemy.