20 kwietnia naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klas 5 i 6 z PSP w Mszadli Starej z nauczycielkami Marzeną Cieślik, Wiolettą Kobylską oraz Renatą Klimowicz. Każdy uczestnik miał okazję wziąć udział w dwóch lekcjach bibliotecznych. Czekało na nich wiele atrakcji związanych z treścią przerabianych lektur i wyszukiwaniem książek w katalogach kartowych, elektronicznych oraz na pólkach bibliotecznych. Spotkanie rozpoczęliśmy od podziału uczestników na 7 zespołów.
Na lekcji bibliotecznej „Co to jest UKD i jakie znamy katalogi?” uczestnicy poznali podstawy klasyfikacji książek zgodnie z Uniwersalną Klasyfikacją Dziesiętną oraz katalogi tradycyjne i elektroniczne. Każdy zespół został połączony ze sobą za pomocą bawełnianego sznurka celem wspólnego działania grupy. Po zapoznaniu się ze strukturą księgozbioru i zasadami wyszukiwania w katalogach, rozpoczęliśmy grę. Drużyna mogła wykupić „wolność” za 10 punktów. Żaden zespół nie skorzystał jednak z takiego rozwiązania. Każda grupa losowała ze szklanej kuli kartkę z podanym tytułem i autorem książki. Za wyszukanie pozycji w katalogu elektronicznym naszej biblioteki i innej dowolnej placówki, sprawdzenie jej dostępności oraz sygnatury, rok i miejsce wydania można było uzyskać 2 punkty. Za wyszukanie książki z katalogu elektronicznego w zbiorach biblioteki grupa otrzymywała 1 punkt. Za sprawdzenie roku wydania i miejsca można i porównanie z opisem katalogowym można było uzyskać kolejny punkt. Za wyszukanie karty katalogowej książki w katalogu tradycyjnym też można było uzyskać jeden punkt. Łącznie dla każdej wylosowanej pozycji grupa otrzymywała 5 pkt. Gra wzbudziła w uczestnikach wiele emocji i zaangażowania.
Na kolejnej lekcji bibliotecznej "Lekturowy zawrót głowy" uczestnicy na początku dowiedzieli się, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, co znaczy zwrot „Prawa Autorskie”. Na pytanie „W jaki sposób łamiemy prawa autorskie?” samodzielnie odpowiadali uczniowie zdobywając punkty dla swojej drużyny. W dalszej części zajęć grupy rywalizowały ze sobą, sprawdzając swoją wiedzę z rozmaitych lektur. Musieli wykazać się ze znajomości bohaterów poszczególnych pozycji tj. "Tajemniczy ogród", "Pinokio", "W 80 dni dookoła świata"; "Ania z Zielonego Wzgórza", "Ten obcy". Odpowiedzieć na pytania z Quizu przygotowanego przez prowadzącego bibliotekarza Ewę Żaczkiewicz w formie prezentacji multimedialnej. Następnie każdy zespół zadawał ułożone przez siebie pytania konkurentom. Na zakończenie lekcji dla rozładowania emocji uczniowie wzięli udział w zabawach chustą animacyjną.
Gry prowadzone podczas lekcji bibliotecznych pozwoliły poszczególnym grupom zgromadzić pokaźną ilość punktów. Zwycięska drużyna otrzymała drobne upominki. Każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki „Czytam ... w podroży Herberta”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć i zapraszamy do nas ponownie.