Stowarzyszenie SERFENTA oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku zapraszają na warsztaty plecionkarskie, które odbędą się w dniach:
17-18 listopada 2016 (czwartek- piątek) warsztaty dla dzieci i młodzieży,
- grupa młodsza klasy I-IV w godz.: 14:00-17:00 – liczba uczestników 8 osób,
- grupa starsza klasy V-VI PSP oraz gimnazjum 17:00-20:00 – liczba uczestników 8 osób,
19-20 listopada 2016 (sobota- niedziela) warsztaty dla dorosłych – liczba uczestników 10 osób
- sobota godz.: 08:30-16:30, niedziela 12:00 - 20:00
21-23 (poniedziałek- środa) warsztaty dla dzieci i młodzieży,
- grupa młodsza klasy I-IV w godz. : 14:00-17:00,
- grupa starsza klasy V-VI PSP oraz gimnazjum 17:00-20:00
Poprowadzi je plecionkarka Teodozja Sowińska, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
W warsztatach plecionkarskich dla dzieci i młodzieży planowany jest udział łącznie 30 osób, dwie grupy młodsze oraz dwie grupy starsze, które będą uczestniczyć w 3 warsztatach po 3 godzin. Na warsztatach będą wyplatane mniejsze rzeczy - wiklinowe grzechotki, torebki i koszyczki. Można przyjść na warsztaty jednorazowo, a można przychodzić w kolejne dni i wypleść kilka drobnych rzeczy. Wszystkie te przedmioty rdzennie pochodzą z Lucimi, warsztaty będą więc okazją do zapoznania się, a także pogłębienia wiedzy i umiejętności o miejscowym tradycyjnym rzemiośle.
Dodatkowo duma z wykonania własnoręcznie takiego przedmiotu jest gwarantowana i jest to wartościowe doświadczenie i doskonała zabawa.
Podczas warsztatów dla dorosłych uczestnicy nauczą się wyplatać kabłącoki – słynne w całej okolicy wiklinowe kosze z wyjątkowej wsi Lucimia. Mają one płaską, tylną ścianę, w którą wpleciony jest charakterystyczny kabłąk. Każdy uczestnik będzie mógł skończyć warsztat z własnym, gotowym koszem. W trakcie warsztatów zaplanowano również pokaz zdjęć i filmów dotyczących tradycyjnego plecionkarstwa.
Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna „Niech się plecie!", nagrodzoną „Ludowym Oskarem". Prezentuje ona badania etnograficzne plecionkarstwa - zarówno tradycyjnych twórców ludowych, jak i współczesnych artystów i designerów czerpiących z tradycyjnych materiałów lub technik.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: bezpłatne
Miejsce warsztatów: Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku
Działania związane z lucimskim plecionkarstwem objęli swoim patronatem: Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz TVP Kultura.
Poniżej przedstawiamy fotorelację z warsztatów na Zamku w Janowcu 2-3 październik 2016 roku.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.