Nawiązując do marcowego Światowego Dnia Wody oraz kwietniowych obchodów Dnia Ziemi w naszej filii odbyła się lekcja biblioteczna, której głównym tematem była Woda. W zajęciach wzięli udział uczniowie kl. II PSP w Grabowie nad Wisłą.
Spotkanie rozpoczęło się pogadanką. Poruszaliśmy m.in. takie zagadnienia jak: ile wody jest na świecie?, wymienialiśmy sposoby wykorzystania wody w codziennym życiu, wspólnie próbowaliśmy wyjaśnić dlaczego „ bez wody nie ma życia na ziemi?”, poznawaliśmy właściwości wody. Podsumowaniem tej części lekcji była zabawa "Bezcenna kropla wody" polegająca na przelewaniu pełnego kubka wody do kubka sąsiada w całkowitym skupieniu, tak aby nie uronić ani jednej kropli. Zabawa miała na celu pokazanie, jak cenny jest to surowiec i że nie należy go marnować. Kolejnym zagadnieniem poruszanym na spotkaniu był problem zanieczyszczania wód wynikający z niewłaściwej działalności człowieka. Wstępem do tematu było czytanie wiersza pana Rafała Wejnera pt. "O tym, jak do pięknej rzeki człowiek wpuścił brudne ścieki". Po uważnym wysłuchaniu utworu, w kolejnej z przygotowanych zabaw, zadaniem dzieci było oczyścić rzekę, a tym samym uratować żyjące w niej organizmy, z pozostawionych przez grupę turystów śmieci. Po wykonaniu zadania wyłowione z rzeki odpady zostały dodatkowo posegregowane na te dające się do powtórnego wykorzystania i te niebezpieczne. Dzięki tej zabawie dzieciaki poznały pojęcia: recykling, odpady wielkogabarytowe oraz odpady niebezpieczne. Natomiast aby łatwiej było uczniom wyobrazić sobie co dzieje się w wodzie zanieczyszczonej substancjami oleistymi, wykonaliśmy doświadczenie: do kubka z wodą dolaliśmy oleju, następnie maczaliśmy piórka w czystej wodzie i w wodzie z olejem. Oglądając je omawialiśmy swoje spostrzeżenia i wyciągaliśmy wnioski. Na zakończenie rozmawialiśmy również o problemie pozostawiania śmieci na brzegu rzeki bądź wrzucania ich do zbiornika wodnego. Każdy, na własnej skórze miał okazję przekonać się , jak trudno jest wyswobodzić się z zaplątanego wokół palców foliowego woreczka bez użycia drugiej ręki.
Dzieci chętnie słuchały, bardzo chętnie brały aktywny udział w proponowanych zadaniach. Mamy nadzieje, że forma zabawowa i praktyczne podejście do tematu, dadzą oczekiwane efekty, że dzięki tej lekcji dzieciaki dostrzegą potrzebę ochrony zbiorników wodnych, potrzebę oszczędnego gospodarowania wodą oraz będą zachęcać do tego innych.