Wkraczając powoli w klimat Świąt Bożego Narodzenia, w środę odwiedziliśmy uczniów PSP w Łaguszowie aby porozmawiać o tradycjach, obyczajach, przygotowaniach jakie kultywuje się w polskich domach przed "Godnymi Świętami". To, jak wygląda współczesna Wigilia i obchody Świąt Narodzenia Pańskiego, znamy doskonale. Aby poznać i porównać jak kiedyś obchodzono Boże Narodzenie, posłużyliśmy się fragmentami znanych lub mniej znanych powieści: Wł. St. Reymonta "Chłopi", St. Orła "Pod Łysicą", O. Kolberga "Mazowsze" ("Dzieła Wszystkie T. 24) oraz obrzędu "Wieczór Wigilijny" wg Wandy Krawiec.
Mołdzież miała za zadanie stworzyć mapę skojarzeń, czerpiąc informacje z dostępnej literatury i własnych doświadczeń. Efektem pracy były plakaty, w postaci słownej i graficznej przedstawiające nasze skojarzenia. Nie zabrakło na nich opłatka, choinki, pierwszej gwiazdy, 12 potraw, pustego miejca przy wigilijnym stole i kolęd.
Z zaprezentowanych prac oraz dyskusji doszliśmy do wniosku, że dzisiejsze przygotowania i obchody Świąt Bożego Narodzenia różnią się od tradycji świętowania naszych dziadków i pradziadków. Można zauważyć, iż nasze pokolenie jest zafascynowane modą i trendami zachodnich sąsiadów. Obecnie nie wyobrażamy sobie świąt bez prezentów, telewizji, telefonu. Odchodzą w niepamięć tradycje i zwyczaje jakie opisali w swych utworach polscy pisarze. Dowiedzieliśmy się, zę dawniej dla ludzi symbolem świąt nie był wystrzałowy, drogi prezent, ale takie wartości jak: rodzina, miłość, zdrowie, i pełny talerz na stole. Na zakończenie nie zabrakło pięknych życzeń świątecznych, a klasa za zaangażowanie i wytrwałą pracę została nagrodzona słodkim upominkiem.
Naszą tożsamość tworzy znajomość historii i obyczajów. Dlatego organizując takie spotkania, mamy nadzieję, że choć w małym stopniu, przyczyniamy się do podtrzymywania i kultywowania tradycji i zwyczajów polskich świąt.
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor, gronu nauczycielskiemu i uczniom za zaproszenie i mile spędzony czas. Do zobaczenia niebawem.... ;-)