Nasze pierwsze zajęcia rozpoczęliśmy od przytoczenia legendy o powstaniu rzeki Wisły. Po uważnym wysłuchaniu tekstu, uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania związane z legendą np. "Jakimi krainami władały dzieci króla Beskida i jego żony Borany?", "Kogo Czarnocha i Białka spotkały przy skale?", "Kogo Wisła spotkała przy wawelskim wzgórzu?" oraz "Z jakimi wodami Wisła połączyła się na północy Polski?".
Następnie skorzystaliśmy z atlasu świata i odnaleźliśmy w nim mapę fizyczną Polski – każdy uczestnik miał za zadanie wskazać palcem dokładny bieg rzeki Wisły i odczytać, przez jakie większe miasta ona przepływa.
Kiedy zakończyliśmy teoretyczną część naszych zajęć, przeszliśmy do wykonywania pracy plastycznej – trójwymiarowej mapy Polski z masy papierowej z zaznaczeniem rzeki Wisły. Ulepiwszy mapę według wzoru, pozostawiliśmy ją do wyschnięcia... Aby na kolejnych zajęciach dokończyć jej kolorowanie i zaznaczyć stolicę naszego kraju - Warszawę.
Zwieńczem naszych dwóch spotkań było wskazanie i nazwanie województw Polski na mapie, a następnie wymienienie z pamięci jak największej ich liczby :)