Dzięki wsparciu Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce odbyły się w bibliotece warsztaty „Bohaterowie codzienności – prawa człowieka blisko nas”. W zajęciach wzięli udział uczniowie i uczennice klasy III Publicznego Gimnazjum w Wólce Zamojskiej.
Celem warsztatów było:
1. Zapoznanie uczniów i uczennic z podstawowymi pojęciami z zakresu praw człowieka i wartościami, jakie za nimi stoją.
2. Zapoznanie uczestników z historiami wybranych laureatów i laureatek lub osób nominowanych do Nagrody Sacharowa – osób, które walczą z naruszeniami praw człowieka i w celu ich ochrony.
3. Przygotowanie założeń małego projektu uczniowskiego dla społeczności szkolnej w oparciu o historie laureatów i laureatek lub osób nominowanych do Nagrody Sacharowa.
Warsztaty były podzielone cztery części:
1. Wstęp i integracja grupy;
2. Podstawowe pojęcia oraz wartości praw człowieka;
3. Osobiste historie laureatów i laureatek lub osób nominowanych do Nagrody Sacharowa;
4. Projektowanie działań, które możemy podejmować w naszym otoczeniu w celu obrony lub ochrony praw człowieka.
Uczestnicy z zaangażowaniem włączali się w pracę metodami aktywnymi tj. praca z planszami edukacyjnymi, mind-map, praca w małych grupach, dyskusja, burza mózgów.
Warsztaty prowadziła Agnieszka Krawczak-Chmielecka – z wykształcenia prawniczka i kroatystka, absolwentka rocznych Warsztatów Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i dwuletniej Szkoły Trenerów w IPSiR UW. Zarządza projektami edukacyjnymi i społecznymi oraz pracuje jako trenerka grupowa i facylitatorka wspierająca pracę grup. Prowadzi lekcje i warsztaty dotyczące zagadnień z zakresu praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, kompetencji międzykulturowych, realizacji działań publicznych, zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych. Obecnie związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.