W kwietniu biblioteki publiczne i szkolne zostały zapraszone do udziału w konkursie organizowanym wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska. Na początku maja do udziału zostało zakwalifikowanych ponad 100 bibliotek z całej Polski, wśród nich nasza biblioteka. W ramach konkursu otrzymaliśmy książki dla dzieci i młodzieży „O Żydach i Żydówkach” do przeprowadzenia inspirowanych nimi zajęć.
Na warsztaty oparte na zaproponowanych przez organizatorów konkursu scenariuszach zaprosiliśmy uczniów klas 4-6 z Publicznej Szkoły Podstawowej w Babinie. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Pierwsza realizowała scenariusz "100 pytań do ..." , druga "Poczuj na własnej skórze". Jednak w obydwu grupach na początku zajęć poprosiliśmy uczestników o narysowanie Żyda. W 80% przypadków rysunki wyglądały bardzo podobnie.
W spotkaniu, które odbyło się wg scenariusza „100 pytań do…” uczestniczyła 24 osobowa grupa uczniów. Wprowadzeniem w tematykę spotkania była burza mózgów, uczestnicy wmieniali wszystkie znane im skojarzenia ze słowem „Żyd”. Padło wiele trafnych przkładów m.in. obozy koncentracyjne, Holokaust, Gwiazda Dawida, Palestyna, Chrystus, Szabat. Następnie po obejrzeniu krótkich filmów – wywiadów z przedstawicielami społeczności żydowskiej, które uzupełniane były przez prowadzącą dodatkowymi informacjami, uczestnicy mogli bliżej poznać kulturę, zwyczaje i najważniejsze informacje dotyczące mniejszości żydowskiej. Podsumowaniem pierwszej części spotkania było wykonanie pierwszego zadania z książki „O Żydach i Żydówkach” otrzymanej przez bibliotekę w ramach uczestnictwa w projekcie – „Narysuj tu Żyda”.
W drugiej części spotkania został przeprowadzony quiz wg zasad gry „Parada oszustów”. Pytania dotyczyły znajomości kultury żydowskiej. W rolę ekspertów w tej dziedzinie wcielili się uczniowie z PSP w Grabowie nad Wisłą - Kacper, Małgosia i Zuzanna. Z każdym kolejnym pytaniem emocje i rywalizacja pomiędzy poszczególnymi grupami były coraz większe. Przy pierwszych pytaniach każda z drużyn bardzo ostrożnie obstawiała ilość punków, jednak przy ostatnim pytaniu wszyscy postawili na jedną kartę – zagrali „va banque”. Oczywiście w grze nie było drużyn przegranych, wszyscy uzyskali punkty i wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
22 uczestników zajęć "Poczuj na własnej skórze" zapytaliśmy czym w ich mniemamiu jest hejt i gdzie najczęściej można się z nim zetknąć. Nie udało nam się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego rozpoczęłiśmy dalszą pracę na podstawie książki "O Żydach i Żydówkach". Uczniowie przeczytali przykłady hejterskich komentarzy. Rozstrzygnęli pracując na tekście w grupach, co możemy nazwać populizmem, co stereotypem, a co jest przejawem hejterstwa. Kolejnym zadaniem stała się walka na argumenty, czyli jak w sposób kreatywny i grzeczny odpowiedzieć na mowę nienawiści:
"Murzyn to nie człowiek to małpa". odpowiedź "Zgodnie z teorią Darwina wszyscy ludzie pochodzą od małpy"
„Kobiety są głupsze od mężczyzn, dlatego powinny mniej zarabiać.” odpowiedź "Naukowcy uważają, że nie ma różnic pomiędzy zdolnościami umysłowymi kobiety i mężczyzny."
„Arabowie to terroryści i powinno się ich zamknąć w więzieniach.” odpowiedź "W raportach UE “Groźba i Trendy Terroryzmu” z lat 2007 – 2009 za 99,6% ataków terrorystycznych na terenie Unii odpowiedzialni byli nie-muzułmanie."
Z dużym zaanagażowaniem uczestnicy podeszli do zadania "Moja opinia jest najważniejsza ?". Polegało ono na tym, że każdy z uczestników podrzucał swoje dwa balony, tak aby nie upadły na ziemię; jeśli balon upadł, pozostali uczestnicy mogli go zdeptać, przekłuć. Każdy "jak lew" starał się ochronić swoje opinie i wartości zapisane na balonach. Jednak każdy kto tylko "utracił" swoje dzieła z jeszcze większą zaciętością starał się pozbawić ją innych. Po zakończeniu ćwiczenia na pytanie "Czy było wam przyjemnie, że ktoś niszczy wasze opinie i wartości? Uczestnicy zgodnie odpowiedzieli NIE. Prowadząca zajęcia bardzo wyraźnie podkreśliła, że:
"Często w trakcie dyskusji z innymi, szczególnie w Internecie (tam, gdzie mowa nienawiści objawia się najczęściej), romawiający nie przejmują się wartościami innych, depcząc je. Wartościowa dyskusja powinna opierać się na poszanowaniu poglądów innych."
Na zakończenie każdy uczestnik do przygotowanej wcześniej koperty ze swoim imieniem otrzymał od wszystkich swoich kolegów miłe i wspierające słowo. Przygotowane przez uczestników karteczki zostały przetasowane i trafiały do zupełnie przypadkowej koperty. Te dobre słowa sprawiły uczestnikom wiele radości i przywołały na twarzach liczne uśmiechy.
Uczestnicy podczas spotkania otrzymali praktyczne wskazówki, jak można przeciwdziałać mowie nienawiści na co dzień.