Uczestnicy warsztatów wakacyjnych z Filii w Grabowie nad Wisłą oraz Biblioteki w Przyłęku spotkali się na brzegu Królowej Polskich Rzek w Lucimi z uczestnikami Flisu Obywatel Rzeki Wisły.
Podczas spotkania uczestnicy usłyszeli o wielkiej historii Królowej Polskich Rzek oraz o wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów. Przeszli też instruktaż zakładania kapoków ratunkowych przeznaczonych dla uczestników rejsów oraz otrzymali imienne legitymacje Obywatela Rzeki Wisły. Kiedy już wszyscy założyli kamizelki, udali się w rejs w drewnianych łodziach po rzece. Podczas rejsu mieli okazję napić się wody z rzeki, która została oczyszczona przez filtr kompaktowy. Patrząc z brzegu na wody Wisły wydawało się, że są one brunatno-zielone. Jednak po nabraniu do słoika woda okazała się przezroczysta z niewielką ilością glonów.
Flis Obywatel Rzeki Wisły jest organizowany dla uczczenia 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle i odbywa się w dniach od 21 lipca do 15 sierpnia na trasie Sandomierz – Toruń. Płynące rzeką załogi tradycyjnych łodzi drewnianych i rekonstrukcyjnych odwiedzają miejscowości, w których działają Obywatele Rzeki Wisły, ale również odwiedzą inne, niezbadane dotychczas rejony, odkrywając tajemnice historii i szukając miejsc wartych promocji. Zajmuje się tym specjalnie wyposażona Łódź Geografów, którzy będą budowali wirtualny mapoprzewodnik Wisły. Na Łodzi Zdrowego Rozsądku załogi flisu zapraszają do prezentacji i warsztatów na temat bezpiecznego wypoczynku oraz dobrych praktyk na brzegu rzeki. Na Łodzi ORW będą wydawane legitymacje Obywatel Rzeki Wisły oraz organizowane spotkania z miłośnikami Wisły.