12 października br. odbyło się oficjale otwarcie wyremontowanej Filii w Grabowie nad Wisłą. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Gminy Przyłęk: Wójt Marian Kuś, Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Szmajda, kierownicy referatów, radni, emerytowana bibliotekarka - pani Natalia Przepiórka, Dyrektor PSP w Grabowie nad Wisłą - Bożena Potucha, ks. Proboszcz Parafii Ługi - Sylwester Górecki, Dariusz Wziątek - szef firmy remontowo-budowlanej "Skoczek", nasze koleżanki z Biblioteki Powiatowej w Zwoleniu, członkinie KGW oraz nasi wierni czytelnicy.
Dzięki dotacji jaką Gminna Biblioteka w Przyłęku otrzymała ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020" oraz dotacji celowej Urzędu Gminy Przyłęk, budynek po byłym przedszkolu przeszedł generalny remont. Od teraz mieszkańcy Grabowa nad Wisłą oraz pobliskich miejscowości mogą korzystać z usług i zasobów pięknie odnowionych pomieszczeń, w których od września 2015 roku mieści się biblioteka.
Cała uroczystość rozpoczeła się modlitwą i poświęceniem budyku przez księdza proboszcza. Chwilę przecięia wstęgi uwieczniły liczne fotografie.
Część oficjalną otworzyła kierownik biblioteki, witając wszystkich serdecznie w murach naszej pięknej filii. Przed wystapieniami przybyłych gości swój występ artystycznąy zaprezentowały dziewczynki z kl. II i III PSP w Grabowie nad Wisłą pod opieką pani Sabiny Budniak. W kolejnej części Wójt naszej gminy Marian Kuś oraz Przewodniczący Rady Wojciech Szmajda złożyli na ręce pani Moniki Krześniak kwiaty i gratulacje z osiągniętego celu oraz przedstawili całą drogę pozyskiwania funduszy na remont. Wiele ciepłych słów oraz słowa uznania dla bibliotekarzy oraz włodarzy Gminy Przyłęk przekazały również nasze koleżanki z Miejsko-Gminnej Publicznej Biblioteki w Zwoleniu, zaprzyjaźnione z biblioteką członkinie KGW "Grabowianki" z panią Natalią Przepiórką na czele - która o historii tej placówki wie prawie wszystko. Miłe słowa uznania padły także z ust ks. proboszcza Sylwestra Góreckiego, który swą wypowiedź zakończył krótką, ale jakże wymowną dygresją: „Lekarz, który nie czyta, staje się groźniejszy od choroby”.
Po wystapieniach gości, przyszedł czas, aby opowiedzieć o roli bibliotek publicznych, o trudnościach i zagrożeniach z jakimi w dobie cyfryzacji i nowoczesnych technologi, muszą się mierzyć duże i małe książnice.
Z prezentacji przygotowanej przez Annę Nędzi - obecnego pracownika filii dowiedzieliśmy się o historii Gminnej, później Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Grabowie nad Wisłą od powstania, aż po dzień dzisiejszy. Kolejne slajdy prezentacji pokazały w jaki sposób, my bibliotekarze oraz przychylni nam ludzie współpracowali nad tym, aby nasza biblioteka nie została zamknięta po tragicznym pożarze jaki miał miejsce we wrześniu 2015 r.
Następnie swoją pasję czytelniczą i zamiłowanie do książek, wyrazili nasi młodzi czytelnicy Aleksandra Abczak i Kacper Nędzi - uczniowie kl. VI, poprzez piekną recytację wierszy. Część artystyczną spotkania zakończyły nasza wierna czytelniczka Małgosia Maciejczyk przepięknym wykonaniem pieśni pt. "W cieniu Twoich rąk" i młoda solistka Milena Szmajda.
Tego dnia padło wiele słów uznania, wsparcia i zachęty do dalszego działania z jeszcze większym zapałem niż dotychczas. Nie obyło się bez wzruszeń i ciepłych, seredzcznych uścisków.
Świat się zmienia, ludzie coraz mniej czytają, odchodzą od słowa pisanego. Trzeba iść temu naprzeciw i szukać takich rozwiązań, takich pomysłów, żeby nie potrafili obejść się bez wizyty w bibliotece. Wierzymy, że ten otrzymany przez Bibliotekę w Grabowie, na swoje 70-te urodziny prezent sprawi, że będzie tu gwarno i wesoło.
Z okazji otwarcia wyremontowanego budynku Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Grabowie nad Wisłą, składamy najserdeczniejsze podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej inwestycji. Dziękujemy za to, że Biblioteka Publiczne w Grabowie nad Wisłą wróciła po latach do swych pierwotnych korzeni. Historia zatoczyła koło.