22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W związku z tym p. Ania - bibliotekarka z Filiiw Grabowie, na zaproszenie wychowawczyni kl. "0" z zaprzyjaźnionej z nami PSP w Grabowie nad Wisłą, przeprowadziła lekcję biblioteczną zatytułowaną "Po co nam woda?".
Zajęcia rozpoczęły się burzą mózgów. Pierwszym postawionym pytaniem było: Do czego wykorzystujemy wodę w naszych domach i gospodarstwach? Dzieciaczki podały wiele przykładów wykorzystania tego cennego surowca przez człowieka, np. mycie, gotowanie, sprzątanie, gaszenie pożarów, podlewanie rośli. Poruszaliśmy również takie zagadnienia jak: ile wody jest na świecie?, czy woda z oceanu nadaje się do picia?, wspólnie próbowaliśmy wyjaśnić dlaczego „ bez wody nie ma życia na ziemi?” Wykorzystując przygotowane przez p. Anię ilustracje maluchy dowiedziały się ile wody zużywamy podczas wykonywania codziennych czynności w naszych gospodarstwach domowych. Dzieciaki były zszkowone jej ilością jaką pochłania codzienna kąpiel w wannie lub mycie naczyń. Poprzez zabawę: "Bezcenna kropla wody" polegająca na przelewaniu pełnego kubka wody do kubka sąsiada w całkowitym skupieniu, tak aby nie uronić ani jednej kropli, przedszkolaki poznały jak cenny jest to surowiec i że nie należy go marnować.
W kolejnej części spotkania rozmawialiśmy o tym, ile wody jest na naszej planecie, ile z tych zasobów nadaje się do picia i dlaczego pitnej wody jest coraz mniej? Pomocą w odpowiedzi na to ostatnie pytanie był wiersz Rafała Wejnera pt. "O tym, jak do pięknej rzeki człowiek wpuścił brudne ścieki". Po uważnym jego wysłuchaniu, zerówkowicze i przedszkolaki, podzieleni na dwie drużyny mięli za zadanie oczyścić rzekę, a tym samym uratować żyjące w niej organizmy z pozostawionych przez grupę turystów śmieci. Zadanie wykonane zostało na 6+.
Dzieci chętnie słuchały, bardzo chętnie brały aktywny udział w proponowanych zadaniach, wykonywały je bezbłędnie gdyż są bacznymi obserwatorami tego wszystkiego , co się wokół nich dzieje. Miejmy nadzieję, że wyrośnie z nich pokolenie, które umiejętnie będzie korzystało z darów Ziemi i rozwijającej się cywilizacji.