Korzystanie z Internetu jest w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem życia, niemal każdego z nas. Rozwijająca się w zawrotnym tempie technologia powoli zaczyna zastępować nam osobiste kontakty międzyludzkie. Coraz częściej, zarówno w życiu prywatnym jak i służbowym wykorzystujemy możliwości Internetu. Dlatego korzystając z różnego rodzaju mediów internetowych ważne jest zachowanie grzecznych i kulturalnych zasad komunikowania się.
6 lutego br w Polsce i na całym świecie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. DBI to akcja, która ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów DBI było "Tworzymy kulturę szacunku w sieci".
Nasza biblioteka juz od kilku lat aktywnie włącza się w akcję, organizując dla swoich młodych czytelników spotkania, warsztaty i pogadanki dotyczące zasad prawidłowego korzystania z przestrzeni wirtualnej. W tym roku w spotkaniu uczestniczyli uczniowie VI kl. PSP w Grabowie nad Wisłą, z którymi rozmawialiśmy na temat "Hejtu" w internecie.
Podczas rozmowy z uczestnikami wyłoniła się definicja "hejtu" oraz w jakiej postaci pojawia się w internecie i jakie mogą być jego skutki. Wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego łatwiej jest obrazić kogoś w internecie niż w bezpośredniej rozmowie, twarzą w twarz? Następnie uczestnicy mieli za zadanie, z rozsypanek wyrazowych ułożyć hasła stanowiące KATALOG ZASAD ANTYHEJTOWYCH. Na zakończenie w formie wesołej zabawy "Zgadnij kim jestem?", próbowali wczuć się w rolę "nieznajomego" podszywającego się za rówieśnika. Zabawa ta miała na celu uzmysłowienie nam wszystkim tego, że o ile w realnym świecie dokładnie wiemy z kim rozmawiamy, w świecie wirtualnym nigdy nie jesteśmy pewni kto siedzi po drugiej stornie komputera.