"Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin In vitro„ - reportaż Karoliny Domagalskiej był kolejnym tytułem omawianym na czerwcowym spotkaniu DKK.
Autorka reportażu sięga po historie i doświadczenia rodzin „klasycznych”, czyli heteroseksualnych, ale też „nowych”: lesbijskich lub homoseksualnych, pisze także o kobietach, które pragnęły mieć dziecko, mimo że nie miały partnera.
Bohaterów reportażu autorka szuka również za granicą: podróżuje do Izraela, Holandii, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, dzięki czemu mamy szansę poznać wiele odmiennych rozwiązań prawnych. Równie ważne stają się spotkania, w trakcie których autorka rozmawia o tym, co czują rodzice, którzy decydują się na ten typ rodzicielstwa, kobiety, które przechodzą proces zapłodnienia in vitro, wreszcie dzieci, które nie znają tożsamości biologicznych rodziców. Książka Karoliny Domagalskiej to niezwykle cenny głos w dyskusji o współczesnych modelach rodziny. Napisana z delikatnością i taktem, mówi jednak wyraźnie: rodzicem nie jest ten, kto rodzi czy płodzi, tylko ten, kto wychowuje i obdarza miłością.
Czytelniczki naszego DKK dzięki tej książce przekonały się jak wiele muszą przejść osoby pragnące mieć dziecko. Dowiedziały się o strachu, poświęceniu i technicznych aspektach zapłodnienia in vitro. Medycyna najpierw pomaga w walce o potomka, który później sam zmaga się ze swoim dziedzictwem. Miłość do tego, kto wychowuje jest bowiem równie silna, jak ciekawość własnego pochodzenia. Polecamy, warto przeczytać.