Uzależnienia o najtrudniejszy temat o jakim z dziećmi trzeba rozmawiać. Każdy nałóg to choroba wyniszczająca. Niszczy nie tylko osobę uzależnioną, ale też wkracza do serc całej rodziny. Nie zawsze osoba chora chce skorzystać z pomocy. Ludzie dorośli czują się bezradni, a co dopiero dziecko.
Jak wytłumaczyć dziecku co to jest nałóg? W stosunku do dzieci odwołaliśmy się do ich doświadczeń ze słodyczami.
"Wyobrażcie sobie, że na stole w kuchni leżą ulubione słodycze, których nikt nie pilnije, ale nie możecie ich zjeść. Czy łatwo jest się powstrzymać? Jak się zachowacie w stosunku do tego nakazu?"
Następnie przeczytaliśmy opowiadanie z książki "Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać". Poznaliśmy Łukasza, który spotkał się z Panią Basią i rozmawiał o pijącym tacie. Łukasz bardzo kocha swojego tatę, ale jak sam opowiada ma dwóch tatusiów tego, który się z nim bawi i skleja z nim latawiec oraz drugiego, który brzydko pachnie i krzyczy po powrocie z pracy do domu. Tatuś Łukasza nie mieszka teraz z nim, bo rozpoczął terapię.
Nawet jeśli rodzice się uzależniają to nadal kochają swoje dzieci.
Po wysłuchaniu opowiadania uczestnicy odpowiadali na pytania:
- Od czego można się uzależnić? Dlaczego ludzie się uzależniają?
- Czy widziały osobę pijaną? Jak taka osoba się zachowuje?
- Czy boją się osób uzależnionych?
Uczestnicy spotkania mieli za zadanie narysować, na pierwszym rysunku co dominuje w głowie osoby uzależnionej, a na drugim czego najbardziej się boją. Rozmawialiśmy, jak reagować podczas spotkania z osobą znajdującą sie pod wpływem alkoholu i gdzie szukać pomocy. Dzieliliśmy zgromadzone produkty na jadalne, szkodliwe, niejadalne i rozmawialiśmy o tym, dlaczego dokonali takiego wyboru.
Na zakończenie spotkania przeprowadziliśmy cykl zabaw budujących zaufanie do swoich możliwości i pomocy ze strony kolegów i koleżanek.