23 października 2018 r. we wtorek gościliśmy polską pisarkę powieści lekkich, pełnych humoru i nierzadko silnych emocji - Magdalenę Witkiewicz.
Pisarka mieszka w Gdańsku z mężem, dwójką dzieci oraz kotem. Jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Obecnie jej życie zawodowe to pisanie książek i spotkania autorskie. Magdalena Witkiewicz swoją przygodę z pisaniem książek rozpoczęła w trakcie trwania swojego urlopu macierzyńskiego.
Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania wspomnień i anegdot związanych z popularną powieścią „Szkoła żon” oraz wyjazdem w ramach promocji książki do Wietnamu. Pisarka opowiedziała o zabawnych przygodach, które ją tam spotkały a także o tym, że właśnie Wietnam stał się źródłem natchnienia do napisania książki „Ósmy cud świata”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, że kolejnym źródłem weny twórczej autorki jest jej kobieca natura – dlatego właśnie książki Magdaleny Witkiewicz przedstawione są z kobiecego punktu widzenia. Według niej, kobiety marzą o romantycznej miłości ale tym samym potrzebują prawdziwego mężczyzny, przy którym będą się czuły bezpiecznie. Pisarka nauczyła się cieszyć z życia oraz osiągniętych sukcesów, nie boi się także być szczęśliwa.
Pisarka usłyszała również kilka pytań od czytelników: Co najczęściej Pani czyta? Co Pani sądzi o aktualnym boomie literackim? Pytanie, jakie Panią zaskoczyło najbardziej? Czy pisarze posiadają własną grupę literacką? Kiedy tworzone są tytuły książek? I wiele innych. Dowiedzieliśmy się, że pisarka przyjaźni się z Alkiem Rogozińskim, z którym wspólnie napisali powieść; tytuły książek tworzone są zarówno na początku jak i na końcu pisania nowej książki, często również zmieniane w trakcie; autorka uwielbia czytać thrillery, kryminały, powieści sensacyjne a także książki Guillaumme Musso.
Magdalena Witkiewicz pracuje aktualnie nad kolejną powieścią „Jeszcze się spotkamy”, której akcja dzieje się w Grudziądzu w 1939 roku a inspiracją do jej napisania jest zaginiony podczas wojny dziadek autorki. Pisarka znana jest z takich powieści jak „Milaczek”, „Opowieść niewiernej” czy „Panny roztropne”.
Serdecznie dziękujemy pisarce za przybycie na nasze spotkanie oraz za ciepłą i pełną dobrego humoru atmosferę.
Spotkanie autorskie zostało sfinansowane przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Dyskusyjne Kluby Książki.