Wszystkie instytucje działające na terenie Gminy Przyłęk przez cały rok czynnie włączają się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 9 listopada 2018 r. stał się dniem, kiedy do świętowania zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy gminy.
Uroczystości oficjalnie rozpoczęły się mszą w intencji ojczyzny w kościele pw. M.B. Częstochowskiej w Przyłęku celebrowaną przez proboszcza ks. Szczepana Barańskiego. Oprawę muzyczną podczas liturgii poprowadził chórek składający się z uczniów z PG w Przyłęku, PSP w Babinie, PSP w Mszadli St. pod batutą Anny Trzaskowskiej. Na zakończenie uroczystości w kościele głos zabrał Wójt Gminy Przyłęk Marian Kuś.
W swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest suwerenność i niepodległość państwa, przypomniał najważniejsze wydarzenia okupione ogromnym poświęceniem całego narodu Polskiego w walce o wolność.
Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości oraz poczty sztandarowe zgromadzili się przed Pomnikiem Niepodległości, gdzie delegacje władz gminy i szkół złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze. O godz. 11:11 odśpiewano hymn państwowy. Później uczestnicy wypuścili w niebo 100 białych i 100 czerwonych balonów, symbolizujących 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI, które wzbijały się coraz wyżej przy oklaskach zgromadzonych.
W asyście wozów bojowych Ochotniczych Straży Pożarnych ruszył pochód w kierunku Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku. Gdzie odbył się kolejny punkt uroczystości - akademia, którą rozpoczęło wystąpienie wójta gminy, prezentacja multimedialna „Droga do niepodległej”, pokaz filmu prezentującego historię 90-lat życia szkoły w Łaguszowie oraz uroczystość zakopania kapsuły czasu do wykopania na 200-lecie odzyskania Niepodległości. Następnie przyszedł czas na patriotyczny montaż słowno-muzyczny przygotowany we współpracy przez wszystkie placówki oświatowe naszej gminy.
Na tle scenografii w kolorach biało-czerwonych i przejmującej muzyki zaprezentowane zostały wzruszające scenki symbolizujące utratę przez Polskę wolności, a następnie długą drogę do odzyskania niepodległości i suwerenności. Wiersze patriotyczne oraz pieśni nadały całej uroczystości wyjątkowo wzniosłego charakteru. Piękne recytacje i śpiew uświadomiły wszystkim bogactwo oraz piękno języka i kultury polskiej, w obronie której walczyli i ginęli nasi przodkowie. Młodemu pokoleniu ukazano poświęcenie i bohaterstwo Polaków, którzy ponad swoje sprawy, stawiali interes wolnej Ojczyzny. Doniosłą uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem „Roty”.
Trud i wysiłek dzieci i młodzieży został nagrodzony gromkimi brawami oraz podziękowaniami złożonymi na ręce dyrektorów wszystkich szkół przez wójta gminy M. Kuś.
W uroczystościach wzięli udział ks. proboszcza Szczepana Barańskiego, Mariana Kuś - Wójt Gminy Przyłęk, Mirosław - Członek Zarządu Rady Powiatu w Zwoleniu, Danuta Bocian - Sekretarz Gminy, Wojciecha Szmajda - Przewodniczącego Rady Gminy w Przyłęku, Danuta Marszałek - Dyrektor PSP w Babinie, Teresa Pawlukowska - Dyrektor PSP w Łaguszowie, Ewa Grzybowska - Dyrektor PSP w Mszadli Starej, Jerzy Kamionka - Dyrektora PG w Przyłęku, Jarosław Pastuszko - Dyrektora PG w Wólce Zamojskiej, Maria Madejska - Kierownika GOPS w Przyłęku, Monika Krześniak - Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku, poczty sztandarowe PSP im. Heleny Długoszewskiej w Babinie, PSP im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą, PSP im. ppłk. AK Józefa Pawlaka "Brzozy" w Łaguszowie, PG im. kpt. pil. Tadeusza Sędzielowskiego w Wólce Zamojskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Przyłęk, Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie nad Wisłą, delegacja pracowników Urzędu Gminy w Przyłęku, uczniowie i nauczyciele szkół z terenu gminy, harcerze, radni, sołtysi i społeczność lokalna.