W bibliotece odbyły się dwa warsztaty animacji poklatkowej, w której wzięło udział 20 uczestników z PSP w Przyłęku oraz 21 uczestników z PSP w Grabowie nad Wisłą. Każda grupa wzięła udział w trwających 6 godzin warsztatch, które stały się przyspieszonym kursem tworzenia filmu animowanego, przystosowanego dla amatorów, w szczególności młodzieży.
Zajęcia uczyły nie tylko sztuki filmowej, ale i pracy w grupie, kompromisu, wypowiedzi w różnych formach, planowania i przewidywania, wreszcie zachęcały do otwarcia się na nowe techniki, gdyż jak podkreślamy, nie jest konieczne ani uprzednie doświadczenie w robieniu filmów, ani talent plastyczny. Wystarczały dobre chęci.
Wspólnie czytaliśmy wiersze Zbigniewa Herberta pt. Kot, Księżyc, Kamyk. Rozmawiamy o ich interpretacji, szukamy pomysłów na opisanie kota, księżyca i kamyka, zastanawiamy się, czy zgadzamy się z Herbertem, czy też interpretujemy te tematy zupełnie inaczej. Na tym etapie młodzież próbowała wcielić się w rolę poetów-artystów, mających opisać kota, kamień i księżyc obrazem. Istotne stało się aby ich pomysły nie były dosłowną ilustracją wierszy Herberta, ale aby jego poetyckie podejście zainspirowało ich do szukania własnych metafor. Mogli łączyć je z tymi, które wykorzystał poeta.
To zdobyciu podstawowych informacji z tworzenia scenariusza, tła, postaci oraz ich animowania. Młodzież wykonywała film przy specjalnych stanowiskach do animacji. Każde ze stanowisk składało się z aparatu cyfrowego, komputera, oraz specjalnie wyciemnionego stelaża działającego na zasadzie wieloplanu. Za pomocą programu Dragonframe, uczestnicy kontrolowali aparat połączony z komputerem, i wykonywali zdjęcia swojego planu. Zdjęcia były natychmiast wyświetlane na ekranie w odpowiedniej sekwencji, dzięki czemu uczestnicy mogli na bieżąco oglądać swój film, wprowadzać do niego poprawki i zmiany, a przede wszystkim cieszyć się efektem swojej pracy.
Warto zaznaczyć, że choć pod okiem instruktora, uczestnicy zupełnie samodzielnie wprawiali w ruch postaci klatka po klatce.
Młodzież wykonywała napisy do filmu według podstawowych zasad przyjętych w kinematografii: każdy umieszczał w filmie swoje nazwisko, wykonywali też plansze z nazwą miejsca i rokiem wykonania. Uzupełniali także napisy o informacje dotyczące projektu oraz roli Biblioteki i innych podmiotów, dzięki którym zorganizowane zostały warsztaty.
Zmontowane i udźwiękowione filmy możemy zobaczyć na kanale YouTube biblioteki https://youtu.be/jbr3O7aHXBA .
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury