Autorka bestsellerowych opowiadań dla młodszych użytkowników biblioteki, pani Justyna Bednarek odwiedziła bibliotekę. Stworzyła ona m.in. historię o „Pięciu sprytnych kunach” i „Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek” – uznanej za najlepszą książkę dziecięcą w 2015 roku w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas 4-6 ze szkół podstawowych z Babina, Grabowa nad Wisłą, Łaguszowa i Mszadli Starej.
Autorka na początku spotkania opowiedziała o swojej przygodzie z pisaniem. Okazało się, że pisze od niedawna, bo dopiero od trzech lat, a jest autorką już trzynastu książek dla dzieci i jednej książki dla dorosłych. Jak sama mówi - „uwielbiam pisać dla dzieci”, co doskonale widać w jej twórczości. Książki pani Justyny są zabawne, opowiadają ciekawe historie, których bohaterami są ludzie, zwierzęta i wymyślone przez autorkę postacie.
Pisarka zaprezentowała również swoją literacką perełkę – książkę pt. ”Przypowieść. O srebrnej łyżce”. Było to preludium do zapoznania uczestników z takimi pojęciem jak przypowieść, gatunek i rodzaj literacki. Na pytanie „Co jest potrzebne, aby książka w ogóle mogła powstać?”. Padły odpowiedzi tj. papier, wyobraźnia pisarza, czas i cierpliwość. Pisarka powiedziała tajemniczo, że niezbędne jest „ziarenko prawdy”, czyli inspiracja. Zdaniem autorki zawarta jest ona właśnie w opowieści o łyżce. Z nutką nostalgii opowiedziała słuchaczom, że tytułowa „srebrna łyżka” to pamiątka rodzinna po prababci pani Justyny. Pisarka poprosiła, aby wszyscy zapytali w domu rodziców i dziadków, czy w ich domach nie znajdują się czasem podobne przedmioty np. wazony, łyżki, medale, medaliki, stare zabawki, zdjęcia kryjące rodzinne tajemnice i wspomnienia, o których można napisać książkę.
Ostatnim elementem spotkania były krótkie warsztaty plastyczne, na których publiczność korzystając z plastikowych łyżek, flamastrów, samoprzylepnych oczek, kolorowych piórek, kawałków tkanin i włóczki, stworzyły główną bohaterkę opowiadania pani Justyny.
Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz refleksją nad tym, jak ważne są pamiątki i wspomnienia, ponieważ noszą w sobie kawałek ich własnej historii. A wszystko to działo się w poniedziałkowe przedpołudnie 19.03.2018 r.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki