Młodzież gimnazjalna z czterech klas wzięła udział w warsztatach pod tytułem „Wprawki literackie”. Zajęcia prowadzone były przez przedstawicielki Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT. Nasze młode pokolenie nabywało umiejętności z twórczego pisania na podstawie lektur szkolnych ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Zbigniewa Herberta.
Na warsztatach tworzyli onanagramy czyli specyficzne anagramy, które powstają z przestawienia liter i sylab w imionach / nazwiskach. W zabawie pokazującej elastyczność języka i pozwalającej ćwiczyć językową wyobraźnię zostało wykorzystane imię „ZBIGNIEW” i nazwisko „HERBERT”.
Uczestnicy układali w grupach teksty z wykorzystaniem słów z tajemniczej koperty. Słowa te to: „nić”, „zielone”, „błyszczącym”, „śnieg”, „zegarem”, „wywoła”, „pobiegnie”, „zamknij”, „wyskoczy” pochodzące z wiersza Zbigniewa Herberta „Pudełko zwane wyobraźnią”.
Poznali różnego rodzaju typy słów (m.in. „tłuste”, „miękkie”, „zabawne”). Dyskutowali o efektach swojej pracy i sile słów w kontekście przykładów pochodzących z lektur szkolnych i polszczyzny potocznej.
Pisali również krótkie teksty – portretów samodzielnie stworzonych bohaterów opowieści. Wykorzystali w nich wybrane imiona i nazwiska powstałe w onanagramach oraz karty DIXIT. Zadanie miało służyć doskonaleniu warsztatu pisarskiego.
Prowadzący zachęcali młodzież do dalszej pracy nad tekstami, których pierwsze wersje powstały na zajęciach.
Celem zajęć było:
- uwrażliwienie nastolatków na bogactwo i piękno polszczyzny
- pokazanie lektur szkolnych jako źródła inspiracji do przemyśleń i własnej twórczości
- przyjrzenie się twórczości Zbigniewa Herberta
- uświadomienie uczniom, ile przyjemności może sprawiać pisanie i językowe zabawy
- ćwiczenie warsztatu pisarskiego.
Warsztaty zrealizowano w ramach PROGRAMU Promocja czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury zadanie „Wzbudzić pasję ”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury