„Kontroluję to, co robię. W każdej chwili mogę przestać, ale robię to, bo sprawia mi przyjemność.” W taki sposób rozumują ludzie uzależnieni, niezdolni do rezygnacji z zażywania substancji lub wykonywania czynności, które pozwalają zapomnieć o codziennych trudnościach.
Uzależnienia zaczynają się niewinnie: jeden kieliszek, jeden papieros, jeszcze godzinka przy komputerze.
Nałogi i uzależnienia są problemem, który dotyka wielu ludzi. Cierpią zarówno osoby uzależnione jak i ich bliscy. Temat niestety cały czas jest aktualny, dlatego kolejne zajęcia poświęciliśmy właśnie wszelkim uzależnieniom. Rozmowa skupiała się m.in. na szukaniu odpowiedzi na pytania: Dlaczego ludzie się uzależniają? Od czego można się uzależnić? Czy widziałeś kiedyś osobę pijaną? Jak się zachowywała? Wymieniliśmy wszystkie znane nam nałogi, i okazało się że jest ich dość dużo. Uazleżniają nas nie tylko substancje chemiczne. Dużo uawgi poświęcilismy również tematowi uzależnień od nowych technologi: telefonów, smartfonów, tabletów, których to coraz większe możliwości starają się zawładnąć naszym czasem. Zaniedbujemy przez to inne obowiązki, rodzinę, bliskich, pracę czy szkołę.
Wymieniając nałogi, poznawaliśmy ich negatywne skutki oraz szkodliwy wpływ na zdrowie (zdjęcia płuc i uzębienia palaczy przeraziły chyba każdego uczestnika), zastanowiliśmy się także jak można zmienić swoje życie na lepsze i walczyć z niezdrowymi uzależnieniami. Ważne w tym wszystkim jest również bycie asertywnym, więc ćwiczyliśmy mówienie słowa "NIE" - nie zapalę, nie sięgnę po alkohol, nie potrzebuję dopalaczy, nie zjem dziesiątego cukierka, zagram na komputerze tylko przez godzinę.