Na dzisiejszych zajęciach wyruszyliśmy w podróż, aby zwiedzić podmorskie głębiny. Wykorzystując literaturę dostępną w naszej bibliotece poznawaliśmy faunę i florę charakterystyczną dla wód słonych. Podczas podziwiania różnorodnych gatunków zwierząt i roślin morskich padło pytanie: Dlaczego woda w morzu jest słona?
Z naukowego punktu widzenia zasolenie wynika z kilku rzeczy. Pierwsza z nich to różne sole mineralne, które dostały się do wody z dna morskiego bardzo dawno temu, jakieś miliony lat temu. Najwięcej w morzu jest rozpuszczonego chlorku sodu, czyli soli, jaką znamy z solniczek. Do tego jeszcze dochodzi parowanie wody, które powoduje, że woda staje się bardziej słona. Jednak literacka teoria na temat słonego morza jest inna. Dzieciaki poznały ją po wysłuchaniu legendy o magicznym młynku, który dawno temu sprawił, że nasze Morze Bałtyckie stało się słone. Choć historia brzmi dość wiarygodnie, to jest to tylko legenda, ale trzeba przyznać że bardzo ciekawa. Niektórzy, szczególnie młodsi chyba trochę w nią uwierzyli.
Przeczytana legenda "Młynek na dnie morza" oraz opowiadanie o przygodach Bolka i Lolka "Ucieczka z paszczy rekina" stały się inspiracją do pracy plastycznej, którą wykonywaliśmy w drugiej części spotkania. Dzieciakom bardzo podobał się papierowy rekin, który wyglądał jakby za chwilę miał wyskoczyć z kartki oraz makieta w wersji 2D podwodnego świata.