9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest ona najbardziej popularną potrawą na świecie. Fenomen pizzy wynika zapewne z faktu, że każdy może przyrządzić ją według własnych upodobań. Ciężko znaleźć osobę, która nie lubiłaby pizzy. Nic więc dziwnego, że doczekała się własnego święta.
Dziesiejsze spotkanie było bardzo smakowite. Nasza biblioteka zamieniała się na chwilę we włoską pizzerię, w której serwowane były różne jej rodzaje. Każdy przygotowywał ją według własnego uznania. Na przygotowanym samodzielnie cieście, posmarowanym sosem pomidorowym układane były kolejno poszczególne składniki: szynka, papryka, pieczarki, co kto lubi. Głównym składnikem oczywiście był żółty ser, bez którego pizza nie byłaby pizzą. Dla dodania bardziej wyrazistego smaku, chętni posypywali ją bazylią, papryką lub oregano. W oczekiwaniu na nasz przysmak, kiedy rumienił się on w rozgrzanym piekarniku, wymienialiśmy się ciekawostkami dotyczącymi tego, mającego swe początki w słonecznej Italii przysmaku. Oto nietóre z nich:
- Codziennie sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy
- Połowa wszystkich sprzedawanych pizz jest zamawiana w piątki i soboty, a największe rozmiary są kupowane w niedziele
- Najpopularniejszym rodzajem pizzy jest niezmiennie Margherita. Inne znane to: Quatro Stagioni (cztery pory roku), Quatro Formaggi (z czterema rodzajami sera), Napoli (neapolitańska).
- Najdroższą pizzę na świecie serwuje pizzeria z Kanady, która sprzedaje kawałek po $450. W jej skład wchodzą homary, czarne dorsze z Alaski, wędzone łososie, krewetki tygrysie i Rosyjski kawior Osetra
- Najwięcej pizzy jedzą Norwegowie oraz Niemcy
- Najczęściej wybieranymi dodatkami do pizzy są pieczarki, salami, szynka, papryka i cebula