W książnicy w Przyłęku odbyły się 4 spotkania w ramach projektu Para-buch! Książka w ruch! pod tytułem Las oraz Gołębie pocztowe. Dzieci z grupy przedszkolnej oraz klasa „0” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Babinie, jako pierwsze wzięły udział w tym nowym cyklu. Każda grupa wzięła udział w dwóch zajęciach.
Maluchy podczas spotkania z pasjonatem lasów Kacprem Sochaj, który na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Zwoleń poszerzyły swoją wiedzę na temat fauny i flory lasu. Dlaczego pełni ważną w przyrodzie rolę, jakie są rodzaje drzew i dlaczego jesienią pozbywają się liści, co smacznego możemy znaleźć w lesie oraz jakie spotkamy tam zwierzęta. Dzieci poznały drogę od ziarenka z szyszki do dużego drzewa i liczyły jego wiek na podstawie słoi. Wysłuchały fragmentu książki pt. Drzewa autorstwa Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego, a następnie w części warsztatowej przeszły do tworzenia własnego małego drzewa.
Drugie spotkanie prowadził hodowca gołębi pocztowych Agnieszka Wilk. Mali uczestnicy spotkań dowiedzieli się jak wygląda gołębnik, wybudowany na podwórku jako osobny pawilon. Poznali nowe słowo woliera, czyli duża klatka w której ptaki mogą swobodnie latać. Zapoznały się z mapą Europy i dowiedziały się na jak duże odległości mogą latać gołębie pocztowe. Jak opiekować się ptakami dużymi i małymi. Pani Agnieszka przywiozła do biblioteki zegary mierzące czas lotu gołębi, basen w którym zażywają kąpieli, poidła. Jednak największą atrakcją były gołębie przywiezione w klatce oraz kolekcja pucharów i dyplomów jakie zdobyła w zawodach gołębi pocztowych. Dzieci zapoznały się z książkami mówiącymi o gołębiach i wysłuchały opowiadania „Spragniony gołąb” o tym, jak ważna dla ptaków jest woda.
Przypominamy, że celem projektu Para buch! Książka w ruch! jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat. Podczas spotkań prowadzone są zajęcia obejmujące głośne czytanie oraz działania popularyzujące książkę i wiedzę w zakresie dziedzin STEM: nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, matematyki. Dzięki projektowi dzieci zyskają przydatne umiejętności, inspiracje i impuls do rozwoju zainteresowań w cenionych w dzisiejszym świecie dziedzinach: nauka, technologia, inżynieria i matematyka.
Projekt Para-buch! Książka w ruch! Para-buch! Książka w ruch!, finansowany jest ze środków Deutsche Telekom Stiftung. Umowa o współpracy zawarta pomiędzy Deutsche Telekom Stiftung, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz DSZ - International Giving Foundation.