W słoneczną niedzielę już o godzinie 9.00 wyruszyliśmy dwoma autokarami na wycieczkę „Mamo, tato spędz ze mną niedzielę”. W tym roku wybór padł na naszą stolicę, czyli Warszawę. W czasie podróży uczestnicy wysłuchali prelekcji o terapeutycznej roli czytania bajek oraz wysłuchali jednej z nich pt. „Obłoczek i Wiatr”. Bajka poruszała temat problemu alkoholowego w rodzinie. Dodatkowo każda rodzina otrzymała również pakiet materiałów edukacyjnych związanych z uzależnieniami od alkoholu.
Pierwszym punktem wyjazdu były Łazienki Królewskie. O godzinie 12.00 rozpoczął się plenerowy koncer Chopinowski przy pomniku Fryderyka Chopina. Koncerty te są jedną z najstarszych imprez muzycznych stolicy i stały się jej kulturalną wizytówką. Słuchacze siedząc na ławkach, na kamiennym obramieniu sadzawki przed monumentem i na przyniesionych z domów kocach, które rozłożyli na okolicznych trawnikach, w spokoju delektowali się muzyką.
Po koncercie przyszedł czas na zwiedzanie. Podążając licznymi alejkami za przewodnikami, grupy podziwiały piękne krajobrazy i architekturę, które dzięki pięknej słonecznej pogodzie, prezentowały się w całej swej okazałości. W trakcie spaceru zobaczyli liczne zabytki architektury klasycystycznej tj. Pałac na Wodzie – zwany również Pałacem na Wyspie; Amfiteatr; Biały Domek, Pałac Myślewicki; Pałac Belwederski – siedzibę Prezydenta RP oraz Starą Oranżerię.
Następnym punktem programu było Stare Miasto. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili Kolumnę Zygmunta III Wazy, dziedziniec Zameku Królewskiego, Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Dotarli, aż na tzw. "Górę Gnojną". W średniowieczu znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok. Następnie pośpieszyli na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi tam pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnicy zasypali uczestników mnóstwem ciekawostek o odwiedzanych miejscach. Ostatnim punktem była wizyta pod pomnikiem Małego Powstańca znajdującego się przy ulicy Podwale u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj.
Dużą atrakcją dla dzieci był przejazd warszawskim metrem do Muzeum Powstania Warszawskiego Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczestnikom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Uczestnicy poznali życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Poznali w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Uczestnicy mogli obejrzeć też przejmujący film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy.
Po godzinie 18.00 przyszła chwila na czas wolny, który wszyscy wykorzystali na zakup pamiątek oraz zjedzenie kolacji.
Wyjazd organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Przyłęku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W wyjeżdzie wzięło udział 100 osób.
Wyjazd dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przyłeku.