Noc bibliotek 2019 pod hasłem ZNAJDŹMY WSPÓLNY JĘZYK już za nami. Pomimo, że październik jest już chłodnym miesiącem możemy powiedzieć, że pogoda nam dopisała i po północy mogliśmy rozpalić ognisko dla uczestników spotkania.
Ale nasza noc w bibliotece rozpoczęła się już o godzinie 19:00. Oczywiście wszyscy od początku przygotowywali się do spania. Było nadmuchiwanie materacy, układanie kocy i poduszek, aby się nie zawieruszyły. Po początkowym lekkim zamieszaniu przybyli mogli samodzielnie podzielić się na pięć zespołów.
W krainie zaginionych chłopców na początek padało pytanie do uczestników o to czy chcą jak najszybciej dorosnąć i jaki zawód by sobie wybrali. Następnie czytaliśmy fragment książki „Piotruś Pan” J.M. Barriego mówiący o nauce latania. W krótkich przerwach podczas lektury wskazana osoba miała podać wyraz związany z wybranym zawodem. Po lekturze przyszedł czas na odpowiedź na pytanie „Dlaczego człowiek nie lata? Co to jest grawitacja, masa i ciężar oraz dlaczego w lataniu pomaga opór powietrza.
W Krainie Indian można było poznać życie plemienne po wysłuchaniu opowieści „W INDIAŃSKIEJ WIOSCE”. Spotkania prowadzone były w specjalnie do tego celu przygotowanym namiocie zwanym tipi. Uczestnicy mieli za zadanie wybrać nazwę swojego plemienia (np. TIKI-TAKA) ,wybrać wodza a wylosowane indiańskie imiona takie jak np. TAŃCZĄCA CHMURKA, SZEMRZĄCY STRUMYK, CZARNA STOPA czy też DZIKI MUSTANG sprawiły ,że prawdziwe imiona na chwilę przestały istnieć. Malowanie twarzy, projektowanie pióropuszy oraz rysowanie TOTEMU było super zabawą a na koniec miał miejsce indiański okrzyk i taniec na cześć swojego plemienia.
W świecie Syren uczestnicy mogli wysłuchać fragmentu książki „Mała Syrenka”. Później dyskutowali o tym, czy Syrenka dobrze postąpiła przemieniając się w kobietę za pomocą czarów oraz jakie były tego skutki. Każdy miał za zadanie podjąć decyzję, jak zachowałby się w takiej sytuacji. Następnie przenieśliśmy się do świata syrenek grając w grę planszową MAŁA SYRENKA. Podwodny świat stanął przed graczami otworem, zwiedziliśmy zamek Małej Syrenki, poznaliśmy jej przyjaciół i rodzinę. Na koniec wszyscy otrzymali słodki poczęstunek.
W krainie słowa najbardziej uczestnicy skupili się na tegorocznym haśle Nocy Bibliotek i starali się znaleźć wspólny język w różnych trudnych sytuacjach oraz w kilku językach. Wizyta ropoczęła się od autoprezentacji w obcym języku, następnie uczyliśmy się jak powiedzieć "cześć" m.in., po agielsku, niemiecku, francusku, hiszpańku. Rozmawialiśmy równieżnież o tym, że do komunikacji międzyludzkich nie zawsze potrzebne są słowa. Czasem wystaczą mowa ciała, mimika twarzy lub symbole, których znaczenie znane jest ludziom na całym świecie. Poznaliśmy kika podstawowych gestów języka migowego i próbowaliśmy je sami pokazać. Czytanie i recytowanie znanego wiersza Juliana Tuwima "Abecadło" na różne sposoby: w złości, zdziwieniu, radości i smutku pokazało nam w jaki sposób ton głosu charakteryzuje nasze samopoczucie i nastrój. Niektórzy pokusili się nawet o jego wyśpiewanie lub wyrapowanie. Kolejne zadanie polegało na rozszyfrowaniu haseł napisanych "szyfrem XXI wieku" (emotikonek). Całość stworzyła motto naszego spotkania "Nocą w bibliotece, znajdźmy wspólny język. Dla każdego coś dobrego. Nie będziemy się nudzić. Zabawa trwa do rana!!!" A na zakończenie próbowaliśmy swoich sił w zabawie "Kalambury".
W Krainie Piratów uczestnicy udzielając prawidłowej odpowiedzi na morskie zagadki umieszczone w papierowych kokosach, zostawali pasowani na pirata oraz otrzymywali pirackie imię. Na wyspie piratów wszyscy brali udział w rzucaniu do celu z przysłoniętym okiem, przejściu przez kładkę między rekinami i czołganiu się przez wężowy tunel oraz pokonywali labirynt z zasłoniętymi oczami. Podczas krótkich przerw między zadaniami słuchali krótkich opowieści o małym piracie: „Pirat Patch i ekspedycja ratunkowa” , „Pirat Patch i wstrętni korsarze” oraz „Pirat Patch i pościg przez wielkie morze”.
Na zakończenie po wizycie we wszystkich krainach i zebraniu wszystkich fragmentów mapy uczestnicy przystąpili do poszukiwania swoich skarbów, w którym były słodkie upominki dla każdego.
W tegorocznej akcji towarzyszył nam "Ptyś i Bill" - film na podstawie komiksu "Ptyś i Bill" (wydawnictwo Egmont) w reżyserii A. Charolta i F. Magniera.
Noc Bibliotek to impreza mająca na celu promocję czytelnictwa i biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać. Myślimy, że nam to się udało.