To właśnie woda była tematem kolejnych zajęć. Na wstępie dzieci zapoznaly się z pojęciem jakim jest obieg wody w przyrodzie. Dowiedziały się, że ilość wody na Ziemi jest zawsze stała, ale część z niej pozostaje w ruchu przez co nie zawsze ją widzimy. W celu zobrazowania tego zjawiska dzieci wysłuchały fragmentu bajki ,,Historia kropli deszczu'' oraz mogły zobaczyć poszczególne etapy obiegu wody na wcześniej przygotowanych planszach. Dowiedziały się również, że używając wody bardzo często ulega ona zabrudzeniu. W tym celu powstają specjalne miejsca, w których oczyszcza się wodę przy użyciu filtrów.
Następnie przeszliśmy do części praktycznej. Dziesiejszym wyzwaniem dla dzieci było wykonanie takiego filtra oraz zaobserwowanie jak wpływa on na wodę.
Do jego wykonania potrzebne nam były:
-
dwa plastikowe kubeczki
-
gaza
-
wata
-
woda zabarwiona farbami
Po zbudowaniu filtra dzieci przelewały przez niego zabrudzoną ciecz i mogły obserwować jak ta się oczyszcza.
Kolejne zadanie wymagało od uczestników dużego zaangażowania. Podzieleni na grupy poszukiwali kropelek wody ukrytych w różnych miejscach biblioteki. Nastepnie każa z grup wybierała kapitana, który reprezentował ją w czasie odpowiadania na zagadki dotyczące wody. Ta zabawa byla pełna emocji i rywalizacji, gdyż każda z grup zdobywała punkty za poprawne odpowiedzi. Po zaciętych walkach wszyscy odprężali się słuchając bajki ,,Niezwykłe przygody kropelki wody'' Barbary Waglewskiej.
Ostatnim zadaniem naszych młodych uczniów było wypełnienie 6 kieliszków różną ilością wody, próba zagrania melodii piosenki ,,Wlazł koptek na płotek''. W zależności od ilości wody w danym kieliszku możemy uzyskać różną wysokość dźwięku. Dzieci były zafascynowane powstałymi dźwiekami tak zakończyły kolejne spotkanie.