Nasza biblioteka promując czytelnictwo niebeletrystyczne i skupiając się na różnych tematach z dziedzin popularno-naukowych po raz kolejny zorganizowała spotkanie dla dzieci.Tym razem w naszej placówce gościł Pan Grzegorz Papis-nauczyciel fizyki PSP w Przyłęku, który wykorzystując książkę ATOMOWA PRZYGODA PROFESORA ASTROKOTA, której autorami są Dominic Walliman i Ben Newman, przybliżył uczestnikom spotkania wiedzę z zakresu fizyki i astronomii.
Książka za sprawą głównej postaci – profesora Astrokota przenosi młodych czytelników w fascynujący świat praw i zjawisk fizyki, które są przedstawione w postaci historyjek obrazkowych z krótkim opisem, co czyni je dostępnymi i łatwymi do zapamiętania dla młodych odbiorców. Prowadzący uświadomił uczestnikom zajęć jak ważne jest czytanie książek i ile można zdobyć zawartej w nich wiedzy, która może przydać się w przyszłości chociażby na lekcjach w szkole.
Podczas zajęć, dzieci dowiedziały się co to jest atom i cząsteczka, z czego zbudowane jest ludzkie ciało i wszystko co otacza człowieka na świecie i w kosmosie, który to stał się głównym tematem dalszej części zajęć. Pan Grzegorz opowiedział dzieciom o kosmosie, o lotach w kosmos, jedynym Polaku, który był w kosmosie oraz satelitach i stacjach kosmicznych, które człowiek umieścił na orbicie okołoziemskiej i jak ważne spełniają one dla nas ludzi funkcje. Dzieci bardzo szybko zauważyły, że dzięki satelitom możemy oglądać telewizję satelitarną. Na prezentacji multimedialnej, którą wyświetlał prowadzący dzieci mogły zobaczyć również Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który już od ponad 25 lat znajduje się w kosmosie i robi zdjęcia tych części kosmosu, których człowiek nie mógłby zobaczyć. Uczestnicy obejrzeli zdjęcia ciał niebieskich, mgławic i planet wykonane kosmicznym teleskopem oraz zdjęcia Ziemi widzianej z Księżyca. Pan Grzegorz pokazał jak wygląda nasza galaktyka, gdzie w niej znajduje się Układ Słoneczny oraz objaśnił czym jest Droga Mleczna . Przedstawił również alternatywne sposoby oglądania gwiazd, planet i innych ciał niebieskich bez lotów w kosmos metodami domowymi dostępnymi dla każdego pasjonata kosmosu i astronomii. I tu dzieci dowiedziały się o możliwości obserwacji nieba w obserwatoriach astronomicznych, z których najbliższe znajduje się w Puławach, lub obserwacji nieba za pomocą teleskopów, które można sobie zakupić i prowadzić taką obserwację z domu. Dużym zainteresowaniem uczestników zajęć cieszyły się zdjęcia Księżyca, Jowisza i Saturna, które pan Grzegorz wykonał osobiście oglądając te ciała niebieskie.
Dziękujemy za super spotkanie.
Projekt Para-buch! Książka w ruch! Para-buch! Książka w ruch!, finansowany jest ze środków Deutsche Telekom Stiftung. Umowa o współpracy zawarta pomiędzy Deutsche Telekom Stiftung, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz DSZ - International Giving Foundation.