19 kwietnia Dzień Pamięci Holokaustu.
19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim.
Dlaczego żonkil?
W czasie powstania w getcie warszawskim walczył człowiek, który po wojnie, starał się zachować pamięć o trudnych dniach i trudnej historii. Przychodził w Warszawie pod pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego i składał bukiet kwiatów- żółtych żonkili. Żonkil stał się symbolem obchodów rocznicy powstania, oznacza on pamięć, szacunek , nadzieję.
Po raz trzeci przyłączyliśmy się do akcji społeczno - edukacyjnej „Żonkil”. Przeprowadzając lekcję biblioteczną on-line dla dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej w Babinie, na podstawie materiałów opracowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które jest organizatorem wydarzeń.
Zajęcia oparte były na opowiadaniu Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”. Przed lekcją dzieci samodzielnie wysłuchały nagrania audio opowiadania. Dzięki platformie ZOOM zorganizowaliśmy spotkanie on-line. Tematem naszego spotkania było: „Jak dbać o pamięć”. Na lekcji skupiliśmy się potrzebie budowania pamięci i dbania o historię. Dzieci miały okazje do rozmowy na temat pamięci i historii własnych wydarzeń rodzinnych. Odpowiedzieliśmy wspólnie na pytania: Po co opowiadamy historie? Dlaczego przekazujemy je z pokolenia na pokolenie? Czym jest dbanie o pamięć, i dlaczego warto dbać o nią ? Dlaczego poznajemy historię i się jej uczymy?
Na powyższe pytania jakie postawiliśmy podczas zajęć dzieci szukały odpowiedzi w opowiadaniu mówiącym o niezwykłej historii małych stworzonek – drobinek, które chciały aby ich dzieje były zapamiętane.
Każdy z nas, chce aby pamięć o szczególnie istotnych wydarzeniach z naszego życia przetrwała.
Dziękujemy za aktywny udział uczniom i wychowawczyni Pani Barbarze Kustrze .