Już za nami spotkanie z Wojciechem Orlińskim, autorem pierwszej w Polsce biografii Stanisława Lema: „Lem. Życie nie z tej ziemi”, wydanej w 2017 roku.
W centrum zainteresowań W. Orlińskiego są tematy związane z popkulturą, Internetem, podróżami, fantastyką, a spiritus movens tych wszystkich pasji stała się twórczość Stanisława Lema. Owocem tych poszukiwań i badań są liczne książki m.in. „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie” (2007), „Ameryka nie istnieje” (2010), „Polska nie istnieje” (2015), „Internet. Czas się bać” (2013), „10 lat emocji. Kino polskie 2005-2015” (2015), „Lem. Życie nie z tej ziemi” (2017), Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana (2019). Jest autorem opowiadań w miesięczniku literackim „Nowa Fantastyka”. W jego dorobku pisarskim znalazł się również scenariusz do filmu dokumentalnego o Lemie: „Autor Solaris”, reż. Borys Lankosz. Trzeba też podkreślić, że W. Orliński jest wykładowcą Collegium Civitas w Warszawie.
Podczas rozmowy mogliśmy się dowiedzieć o szczegółach pasji W. Orlińskiego. Jak podkreślił W. Orliński, Lema odkrywał i odkrywa przez całe swoje dotychczasowe życie. Inaczej pisarza odbierał jak uczeń podstawówki, a potem nastolatek, student itd. – mówił - ponieważ książki Lema są wielowarstwowe. Najważniejsze to trzymać się raz obranego kierunku. Pisarstwo Lema nie należy do łatwych w interpretacji. Lem był człowiekiem niezwykłej inteligencji, ale trudnym w obyciu, zmiennym jak pogoda, awanturniczym, nie przebierającym w słowach i czasem w środkach. Lubił polemizować z władzami PRL-u. W. Orliński miał przyjemność raz w życiu spotkać przyszłego bohatera biografii. W czasie spotkania zabrakło prądu i bardzo dużą satysfakcję sprawiło pisarzowi uruchomienie prywatnego potężnego agregatu prądu, którego posiadanie przy swoim domu było warunkiem powrotu do kraju Lema z emigracji.
Przysłuchując się rozmowie z W. Orlińskim, nie da się nie zauważyć, że do napisania książki o tak wybitnej i barwnej postaci, jaką bez wątpienia był Stanisław Lem, trzeba dojrzeć, zdobyć wiedzę i… materiały.
W.Orliński jest osobą samokrytyczną ze spokojem przyznaje się do błędu w ocenie sprzed 10 lat wartości jakie niesie, ze sobą Internet. Mówił o fakcie zgromadzenia wpływów na rynku hostingu przez Amazon, który zarządza 80% zasobów światowych w tej branży, jak znaczący wpływa na społeczeństwa i opinie może mieć Google i Facebook. Trudno się nie zgodzić z jego opinią, patrząc na młodych ludzi z wręcz “przyklejony” do ręki telefonem.
Spotkanie autorskie finansowane przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Dyskusyjne Kluby Książki.