W sobotę 4 września na sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku odbyło się jubileuszowe dziesiąte Narodowe Czytanie. Tym razem jego lekturą był dramat Gabrieli Zapolskiej pt. „ Moralność Pani Dulskiej”. Czytanie utworu rozpoczęliśmy od godziny 10.00, a zakończyliśmy około godziny 12.00. W role dramatu Zapolskiej wcielili się m.in. Przewodnicząca Rady Gminy – Bożena Mistygacz, uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych z Babina, Przyłęka, Grabowa nad Wisłą i Łaguszowa , Dyskusyjne Kluby Książki z Przyłęka, Grabowa nad Wisłą i Rudek oraz pracownicy biblioteki.
Popularyzowanie kanonu polskiej literatury poprzez publiczne czytanie dzieł zainicjował Prezydent RP Bronisław Komorowskie wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach zostały przeczytane m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Trylogia Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, czy też „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Z roku na rok akcja zyskuje na popularności.
Moralność pani Dulskiej” to utwór wyjątkowy, nazwany tragifarsą kołtuńską, odsłaniający hipokryzję, zakłamanie, podwójne standardy moralne i ciasnotę horyzontów umysłowych kryjących się pod maską poprawności i cnotliwości. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego. Powstał w 1906 roku i szybko zyskał opinię jednego z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Prapremiera teatralna odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później tragifarsę wystawiono w Warszawie oraz we Lwowie. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 r.
Wszystkim uczestniczącym w wydarzeniu, bardzo dziękujemy i zapraszamy już za rok, gdzie będziemy czytać „ Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.