W podróż na ostatnią mobilność w ramach projektu „Wzbudzić pasję...” wyruszyliśmy rankiem 18 czerwca z Warszawy przez Monachium do Bilbao i dalej do Sopelana, gdzie wynajęłyśmy mały apartament. Przed nami były dwa dni na poznawanie przyrody, pobliskich zabytków, kultury i życia codziennego baskijczyków. Okazało się, że Hiszpanie są bardzo pomocni i chętnie wytłumaczą, jak mamy dojechać w wybrane miejsce.
Od poniedziałku rozpoczęły się działania związane z job shadowing.
21.05.2021 – Poznajmy się: zwiedzanie biblioteki, zapoznanie się z pracownikami, prezentacja organizacji (cele, obszary działalności). Spotkanie z burmistrzem oraz radną Mungii odpowiedzialną za dział kultury. Zwiedzanie muzeum historii języka baskijskiego w Bilbao.
22.06.2021 – Przygotowanie spotkania i udział w zajęciach Dyskusyjnego Klubu Książki „Talk Point”- grupa konwersacyjna spotykająca się, aby ćwiczyć i doskonalić swój angielski rozmawiając o przeczytanym w oryginale fragmencie powieści lub opowiadania . Wizyta w Centrum Azkuna. Specjalistyczna biblioteka „ICT”. Udział w spotkaniu Grupy tanecznej Amilotx - pokaz tradycyjnego tańca baskijskiego,
23.06.2021 – Obserwacja przygotowania i prowadzenia zajęć dla dorosłych w organizacji. Udział w zajęciach Dyskusyjnego Klubu Książki „Irakurlearen kluba”- grupa konwersacyjna spotykająca się, aby ćwiczyć i doskonalić język baskijski. Wizyta w Bibliotece Bidebarrieta - Biblioteka Główna Bilbao, spotkanie o
prowadzonych formach edukacji dla dorosłych. Pokaz gry w tradycyjny baskijski sport Pelota .
24.06.2021 - Zajęcia dla dorosłych i sieci społecznościowe oraz tradycyjne formy informowania dorosłych o formach działań na rzecz dorosłych . Wizyta w muzeum wina Txakolingue. Poznanie kultury i miejsc turystycznych na wybrzeżu Biskazji, takie jak: San Juan de Gaztelugatxe.
25.06.2021 - Wizyta w Muzeum Guggeheim w Bilbao - jako możliwość edukacji kulturowej dorosłych poprzez rzeczywisty kontakt z eksponatami i zapoznanie z literaturą dostępną bibliotece związaną tematyką ekspozycji.
Biblioteki w Polsce stają się centrami informacji oraz edukacji poza formalnej. Realizujemy rozliczne zajęcia, spotkania i warsztaty mające służyć podniesieniu wiedzy i umiejętności uczestników. Poznane biblioteki w Hiszpanii, prowadzą podobne zajęcia jednak przede wszystkim skupione są na udostępnianiu książek oraz multimediów. Prowadzone dyskusyjne kluby książki w różnych językach, stały się formą promocji czytelnictwa i edukacji nieformalnej dorosłych języków angielskiego, francuskiego i baskijskiego.
W Kraju Basków obecnie kładzie się duży nacisk na powstrzymanie zaniku języka baskijskiego, jako sposób związany z potrzebą zachowania przez rodzimych użytkowników odrębności kulturalnej. Łączy się to z chęcią zachowania korzystniejszego statusu politycznego lub autonomii. Celem poznanych przez nas warsztatów i zajęć poza murami biblioteki Mungia było pokazanie, że edukacja nieformalna zarówno dzieci, jak i dorosłych ma n celu zachowanie korzeni i tradycji regionu zarówno w dziedzinie tańca jak i sportu.
Językiem podstawowym podczas job shadowing był język angielski dzięki czemu mogłyśmy wzbogacić swoje słownictwo.
Zapoznanie się z kulturą, odmiennymi zwyczajami, poszerzyło nasze horyzonty. Dzięki poznaniu innych systemów działania placówek w Hiszpanii i doceniłam ogrom pracy własnego zespołu w związku z podejmowaniem szerszych działań na rzecz użytkowników. Po powrocie na pewno skorzystamy z kilku rozwiązań stosowanych w bibliotekach baskijskich.
Dla realizacji mobilności zagranicznych kluczowym jest również dla fakt, że te osoby stają się bardziej pewne siebie i bardziej otwarte na zmiany oraz nowe doświadczenia. Poprzez udział w mobilności mamy nadzieję na zbudowanie trwałej więzi współpracy z odwiedzonymi instytucjami.
Z własnych obserwacji już wiemy, że mieszkańcy północy nie są osobami zamkniętymi i chłodnymi, często można się spotkać z takimi opiniami w Internecie. Sami o sobie mówią, że nie są tak wylewni jak mieszkańcy południa Hiszpanii. Jednak związku z realizacją projektu i job shadowing byli bardzo zaangażowani.
Więcej informacji z przebiegu mobilności znajdziecie na blogu https://wzbudzicpasje.blogspot.com/
Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”