Nasza przygoda ze lnem powoli dobiega końca. Od maja do kwietnia w filii w Grabowie nad Wisłą młodzi uczestnicy warsztatów "Jak to ze lnem było" dowiedzieli się jak dawniej ludzie pozyskiwali materiał na ubrania i inne tkaniny potrzebne w gospodarstwach domowych. Międlenie, trzepanie i czesanie to etapy obróbki lnu, które poznali uczestnicy warsztatów na naszym ostatnim spotkaniu w ramach cyklu warsztatów "Jak to ze lnem było".
Międlica, kołowrotek, zabytkowa szczotka do czesania lnu to narzędzia, które wzbudziły duże zainteresowanie nie tylko tych najmłodszych. Mamy nadzieje, że ta krótka demonstracja oraz możliwość własnoręcznego wykonanie prac zapadnie na długo w pamięci młodych, którzy być może kiedyś tę zdobytą wiedzę przekażą kolejnym pokoleniom.
Opierając się na historii opisanej w bajce Marii Konopnickiej oraz na doświadczeniach starszego pokolenia, które jeszcze pamięta czasy, kiedy większość prac w gospodarstwach wykonywana była ręcznie, młodzi uczestnicy warsztatów przeszli samodzielnie przez poszczególne etapy prac. Pod okiem doświadczonych seniorów sami zasiali, pielęgnowali, zbierali len, z którego po obróbce otrzymali włókno lniane.
Warsztaty w Grabowie nad Wisłą dla grupy młodych uczestników były okazją do zobaczenia i osobistego doświadczenia tego co w dzisiejszych czasach można oglądać jedynie w muzeum lub dokumentach archiwalnych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury