Pedagogika cyrku to nowatorska forma twórczej aktywności, ćwiczeń i zajęć ruchowych. Łączy w sobie elementy aktorstwa, żonglerki, akrobatyki, gimnastyki, pantomimy, klaunady. Badania nukowe potwierdzają, że zabawy cyrkowe rozwijają sprawność, koordynację ruchową, wyobraźnię, a samo żonglowanie uaktywnia i synchronizuje obie półkule mózgowe, przez co wpływa na poprawę wyników w nauce.
Chęć udziału w warsztatch wzięła się z ciekawości i poszukiwania nowych form aktywności, które można wykorzystać w pracy bibliotekarza zarówno z dziećmi czy dorosłymi. Warsztaty prowadził Michał Niewiadomski - jedyny w Polsce absolwent Państwowej Szkoły Cyrkowej w Julinku o specjalizacji Pantomima. Obecnie aktor Teatru Współczesnego w Warszawie, prowadzi wiele warsztatów dla dzieci i młodzieży odkrywając tajemnice cyrku. Założył z żoną Nowoczesny Cyrk bez Zwierząt - Mimello. Jego talent docenili jurorzy programu Mam Talent w TVN, w którym został jednym z półfinalistów.
Widząc na żywo lub w telewizji artystę żonglującego piłeczkami, talerzami, mima przedstawiającego pantomimę, czy akrobatę chodzącego po cienkiej linie wydaje się nam to proste. Kiedy jednak stajemy po tej drugiej stronie, już nie jest to takie banalne, a dla laika wręcz niewykonalne. Sztuka cyrkowa jest sztką przez duże "S". Przekonała się o tym nasza bibliotekarka Ania, która może nie zostanie super żąglującą bibliotekarką, ale z pewnością zdobytą wiedzę i pomysły na zajęcia wykorzysta w pracy z małymi czytelnikami.