Literackim patronem roku 2023 obok Wisławy Szymborskiej i Kazimierza Przerwy - Tetmajera jest Aleksander Fredro. To polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, ziemianin, oficer, wolnomularz, tworzący w epoce romantyzmu uważany za najwybitniejszego pisarza w historii literatury polskiej. Któż z nas nie zna słynnego wiersza dla dzieci pt. "Paweł i Gaweł", czy komedii w czterech aktach "Zemsta" - lektury omawianej przez uczniów szkoły podstawowej. Są to dwa bardzo popularne utwory, które od razu kojarzymy z postacią Alaksendra Fredry, ale czy równie dobrze znamy też inne jego dzieła?
Na pierwszym spotkaniu w ramach tegorocznych "Ferii w bibliotece" uczestnicy poznali kilka najważniejszych faktów z życia pisarza oraz mniej znazne wiersze dla dzieci, np. "Cygan i baba", "Koguty", "Sierotka". Zarówno wiersze jak i bajki pisarza oprócz tego że bawią, zawierają również naukę, która mimo upływu lat wciaż jest aktualna we współczesnym świecie.
Wykorzystując wiersz Fredry "Paweł i Gaweł" na dwóch naszych spotkaniach uczestnicy zabawili się w ilustratorów i wykonali przestrzenne ilustracje do tego wesołego wiersza wykorzystując technikę pop-up. Ta papierowa sztuka pop-up polega na zaginaniu, klejeniu i nacinaniu obrazków, pozwalające na zmianę przedmiotu płaskiego, jakim jest kartka papieru, w formę przestrzenną.