Pięknym akcentem nasza Filia Biblioteczna w Grabowie nad Wisłą podsumowała projekt "Zapomniany przodków świat", w realizacji którego aktywnie uczestniczyła wspierając jego pomysłodawców Radę Sołecką w Grabowie nad Wisłą. Wspólnie ze współorganizatorami wydarzenia: Ochotniczą Strażą Pożarną z Grabowa i zaprzyjaźnionym Kołem Gospodyń Wiejskich "Babski Kocioł" z Mieczysławowa zapewniliśmy wszystkim dużą dawkę rozrywki w otatnie, niedzielne popołudnie sierpnia.
Tego dnia, na uczestników czekało wiele atrakcji. Prezentacja projektu "Zapomniany przodków świat" przeniosła wszystkich w świat, w którym żyli nasi dziadkowie, pradziadkowie i prapradziadkowie. Odbyła się premiera wydania broszury "Historie i legendy przydrożnych krzyży, figur i kapliczek Gminy Przyłęk", w której zostały opisane niektóre obiekty kultu religijnego w naszych miejscowościach. Podczas prezentacji wybrzmiały słowa podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się do wydania tej publikacji, a najbardziej zaangażowani w projekt zostali nagrodzeni upominkami. Zaprezentowane na scenie czytane fragmenty opowieści, przeplatane śpiewem tradycyjnych pieśni regionalnych ukazały dawną polską wieś. Na przygotowanych stoiskach gastronomicznych można było skosztować przepysznej kuchni regionalnej, podziwiać piękne dekoracje i kolorowe stroje pań z KGW. Kolejną atrakcją była wspólna biesiada przy tradycyjnych polskich melodiach ludowych i akompaniamencie akordeonu, którą poprowadził nasz lokalny artysta, muzyk Łukasz Wnuk, a rządni rywalizacji mogli zmierzyć się w konkursie pod tytułem "Obirek" na najbardziej gospodarną rodzinę. Na uczestników pikniku w naszym bibliotecznym namiocie czekał cieszący się dużym powodzeniem rodzinny quiz wiedzy o tradycjach i historii naszego regionu. Kto nie znał odpowiedzi na pytania, mógł ją znaleźć w przygotownych i udostępnionych w bibliotece na tę okazję pozycjach literatury regionalnej. Ponadto cały zespół biblioteczny w pocie czoła rozdawał kręcone balony, malował twarze, robił brokatowe tatuaże i kolorowe warkoczyki. Każdy uczestnik mógł skosztowac darmowej kiełbaski z grilla, słodkiej waty cukrowej, a najmłodsi przy dzwiękach ludowej muzyki korzystali z radością z dmuchanej zjeżdżalini i zamku.
Dla zinteresowanych tematem, w holu biblioteki przygotowano wystawę prac młodych artystów - uczestników wakacyjnych spotkań w bibliotece pod tytułem "Przydrożne krzyże mijane po drodze", prezentację multimedialną "Historie i legendy przydrożnych krzyży, figur i kapliczek Gminy Przyłęk", dostepną przez całyczas trwania pikniku oraz wystawę regionalnej literatury. Każdy widz mógł zabrać ze sobą bezpłatyny egzemplarz wydanej w ramach tej inicjatywy broszury.
Wystawę prac oraz prezentację można oglądać jescze przez miesiąc wrzesień w godzinach pracy Filii Bibliotecznej w Grabowie nad Wisłą.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025