Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu uzależnione jest od kształtowania od najmłodszych lat wszystkich narządów zmysłu. Wzrok, smak, dotyk, węch, słuch - to dzięki nim łatwiej nam poruszać się i komunikować ze światem zewnętrznym. Zmysły mają wpływ na poczucie naszego bezpieczeństwa, równowagę emocjonalną, koncentrację uwagi i funkcje ruchowe.
Według słownika języka polskiego Witolda Doroszewskiego słowo sensoryczny oznacza „doznawany za pomocą zmysłów”. Na dzisiejszym spotkaniu, w którym uczestniczyli podopieczni Świetlicy Terapeutyczno - Wychowawczej z Wólki Zamojskiej rozpoznawaliśmy różne cechy przedmiotów używając do tego naszych dłoni. Dzięki receptorom znajdującym sie w naszej skórze mogliśmy poczuć, że coś jest miękkie, twarde, zimne, gorące, szorstkie, że coś nas kłuje albo drapie. Nie wszystko czego dotykaliśmy było przyjemnym uczuciem, nazywamy to "nadwrażliwością dotykową". Jest ona indywidualną cechą każdego z nas. Po tych praktycznych ćwiczeniach, wykorzystując inne nasze zmysły: wzrok i słuch uczestnicy dowiedzieli się jak ciekawie spedził dzień w szkole bohater książeczki z serii Przygody Fenka pt. "Dotyk" autorstwa Dominiki Gałki.
Następnie z pomocą opiekunów wspólnie z Bartkiem i Karolem zabraliśmy się do wykonania własnej książeczki sensorycznej do ćwiczeń. Wykorzystaliśmy do tego materiały o różnych kształtach i strukturze powierzchni. Na zajęciach powstały dwie sześciostronicowe książeczki, do których można dodawać kolejne. Tego rodzaju forma ręcznie robionej książki to doskonała zabawa i pomoc w usprawnianiu funkcji sensorycznych układu nerwowego nie tylko u małych dzieci, ale również u osób ze szczególnymi potrzebami.