Kto z nas nie zna bajki o Czerwonym Kapturku, Trzech Świnkach, Królewnie Śnieżce czy Małej Syrence. Ich orginalne treści przypomnieliśmy sobie rozpoczynając dzisiejsze spotkanie. Ale co wspólnego mają bajki z ekologią i ochroną środowiska, o których miał być mowa? Okazuje się, że są one doskonałą metodą na utrwalenie i szukanie pomysłów na walkę z zagrażającą naszemu światu katastrofą ekologiczną.
Po wysłuchaniu opowiadania Macieja Wojtyszko "Dobra Wróżka i porządek świata", idąc za przykładem tytułowej bohaterki, pomogliśmy jej wprowadzić ekologiczne zmiany w kilku znanych nam bajkach. Po dyskusjach i naradach powstały nowe, ekologiczne ich wersje. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:
Czerwony Kapturek zadbał o porządek w lesie, zbierając i segregując znalezione w nim śmieci, przeprowadził również szkolenie w tym temacie wszystkich jego mieszkańców. Zły wilk przeszedł na wegetarianizm i zaczął obok domku babci uprawiać ekologiczny ogródek i sadzić drzewa, a pan Leśniczy zamontował na domku babci panele fotowoltaiczne.
Królewna Śnieżka zaczęła ubierać siebie i krasnoludki w second handach, jej mali przyjaciele zamiast codziennie chodzić do kopalni założyli w lesie pasiekę i siali kwietne łąki.
Pomysłów w głowach młodych ekologów mnożyło się wiele. Dość łatwo przyszło im zmienić treść bajki, ale czy równie łatwo będą oni potrafili zastosować te zmiany w "swojej bajce"? Mamy taką nadzieję, ponieważ sama świadomość ekologiczna to zbyt mało. ważne jest aby umieć tą wiedzę wykorzystać w kokretnych działaniach na rzecz środowiska i klimatu.
Opowiadanie "Dobra Wróżka i porządek świata" pochodzi ze zbioru "Oddech Smoka", będącej jedną z wielu publikacji wydanych w ramach ekoprogramu Ocalimy Świat, którego organizatorem jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.