Co można zrobić ze sznurków i patyka? Przekonali się o tym uczestnicy Ferii zimowych w bibliotece. Na zajęciach nauczyli się sztuki wyplatania makramy. Niezwykłej techniki wiązania sznurków w przeróżne sploty, do tego nie są potrzebne igły, druty czy szydełka. Do pracy potrzebne są tylko dłonie i cierpliwość. Samo słowo MAKRAMA wywodzi się z języka arabskiego i oznacza wiązaną ozdobę. Dzięki tej sztuce ze zwykłego sznurka można tworzyć niezwykłe ozdoby na scianę, typu Makata lub przedmioty użytkowe - torebki, kwietniki lub biżuterię.
Zajęcia rozpoczęły się od wprowadzenia dzieci w temat rękodzielniczy. Zaprezentowane zostały wyroby z naszego regionu. Nasi podopieczni mogli się dowiedzieć, że naszą lokalną tradycją jest wyplatanie koszy wiklinowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ręcznie wykonane kwiaty z bibuły oraz wyroby z papierowej wikliny, które są dziełem naszych czytelniczek. Zanim przeszliśmy do kolejnego etapu spotkania przeczytaliśmy książeczkę pt." Nie było telefonów?" autorstwa J. Wróbel. Natępnie dzieci obejrzały filmik na kanale YouTube "Makrama krok po kroku". Po krótkiej przerwie, nadszedł czas pracy nad własną makramą. Sznurki, węzły, supełki, sploty - nasze dłonie poszły w ruch. Małymi kroczkami uczyliśmy się jednego podstawowego splotu - płaskiego. Jednym nauka szła szybko, inni musieli dołożyć starań aby powstał prawidłowy węzeł. Każdy z uczestników wykonał swoją makramę. Powstały piekne kolorowe dzieła.
Tworzenie makramy daje ogromną przyjemność, rozwija kreatywność, nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Uczy cierpliwości, dokładności i spokoju. Poza tym, ta sztuka bardzo dobrze wpływa na ćwiczenie zdolności manulnych oraz poprawia koordynację wzrokowo - ruchową.
Zajęcia były bardzo ciekawe, a efekty mozna obejrzeć w naszej galerii.