Pieśni i tradycje ludowe znalazły swoje trwałe miejsce w literaturze dla dzieci oraz dorosłych. Są jednym ze najważniejszych źródeł wiedzy o tej tematyce. Polscy autorzy pragnęli je ocalić od zapomnienia. Tradycje ludowe zespalają społeczności. Ważne staje się wychowanie do pokochania tradycji i pieśni ludowych, bo wiele z nich odeszło i odchodzi z naszego życia w zapomnienie.
Na początku spotkania rozmawialiśmy z dziećmi o zapamiętanych przez nich tradycjach. Uczestnicy zapytani o znane im tradycje wymieniali głównie zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Zatem wspólnie poszukiwaliśmy innych znanych im tradycji, które są przez nich obchodzene m.in. polewanie się wodą w Wielkanocny Poniedziałek, wróżenie z wosku z okazji Andrzejek czy święcenie pokarmów w Wielką Sobotę.
W oczekiwaniu na przybycie zaproszonych gości czytaliśmy wiersze Marii Konopnickiej z książki "Co słonko widziało", mówiące opięknie otaczającej na przyrody.
Idea zachowania kultury ludowej towarzyszyła nam podczas spotkania z dziecięcym zespołem ludowym działającym w Sycynie przy Filii Miejso-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, z którym uczyliśmy się pieśni ludowej "Nie chodź koło róży...".
Uszestnicy spotkania bardzo zaangażowali się we wspólne śpiewanie pieśni.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z wystepu dzieci:https://www.facebook.com/100800499059879/videos/2640904066039980