Osoby z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku, narządów ruchu odwiedzają biblioteki i biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez koła gospodyń czy OSP, są też uczniami szkół podstawowych. Co zrobić, by nasze instytucje były w jak największym stopniu dostępne pod względem architektonicznym? Jak się komunikować? Jaką ofertę kulturalną zaproponować? W jaki sposób informować o działaniach? Nad tym pracowaliśmy podczas warsztatów. Poruszyliśmy również kwestię dostępności strony internetowej i opisu alternatywnego do zdjęć. Z pakietu informacji przekazanych przez prowadzącą każdy mógł wybrać coś, co możecie zaadoptować w swojej placówce, by była jeszcze bardziej przyjazna osobom z niepełnosprawnościami.
W trakcie warsztaów wykorzystano różne formy pracy: prezentacja, praktyczne ćwiczenia oraz praca warsztatowa w mniejszych zespołach.
Prowadząca: Anna Rutkowska
Absolwentka historii Uniwersytetu Szczecińskiego (2000) oraz podyplomowo Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (2001). Od 2001 roku związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie, w której pracowała jako bibliotekarka, przez jedenaście lat kierowała filią nr 28, największą placówką położoną w centrum Szczecina. W tym czasie ukończyła podyplomowo Zarządzanie Przedsiębiorstwem w Wyższej Szkole Zarządzania (2012). Od dziewięciu lat kieruje Działem Promocji w MBP.
Koordynowała projekty realizowane w bibliotece, również takie, które włączały osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu w życie kulturalne. Wybrane projekty: „Biblioteka przyjazna niewidomym”, „Miganie kultury”, „Nie(p)odległe krajobrazy”, „Cztery strony świata”, „Widzieć więcej, niż się widzi – wiedzieć więcej, niż się wie”, „Zaczytany Szczecin”. W latach 2022-2023 jest odpowiedzialna za realizację projektu „Zobacz i usłysz kulturę!” finansowanego z programu EFS Wiedza Edukacja i Rozwój.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025