Bilioteka bieże udział w projekcie „Matematyka na zielono” realizowany przez Fundację Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją mBanku (mFundacją). W ramach projektu odkrywamy matematykę w przyrodzie, dzięku publikacji pod tym samym tytułem co nazwa projektu uczestnicy mogą poznać i rozumieć zmiany klimatyczne i naszą rolę w ochronie planety. Książka dostępna jest we wszystkich placówkach bibliotecznych naszej gminy i znajdziemy w niej kilkaset matematyczno-ekologicznych ciekawostek, zadań i quizów. Tę i inne publikacje o edukacji matematycznej można pobrać bezpłatnie ze strony mjakmatematyka.pl.
W ramach działań związanych z realizacją projektu w bibliotece głównej oraz filiach w Grabowie nad Wisłą i Rudkach odbędą się zajęcia związane z tematem CZY ŚWIAT BY SIĘ ZMIENIŁ, GDYBY WYGINĘŁY PSZCZOŁY?
Właśnie z tym tematem związane było kolejne wakacyjne spotkanie. Na początek zapoznaliśy się z ciekawostkami związanymi z życiem pszczół opisanym w książce Piotra Sochy „Pszczoły”, wyd. Dwie Siostry, któa wzbudziła bardzo duże zainteresowanie uczestników spotkania. Następnie korzystająć z materiałów zamieszczonych w publikacji "Matematyka na zielono" rozmawialiśmy o współczesnych zagrożeniach dla życia pszczół oraz akcjach mających im pomóc. Na koniec przyszedł czas na pszczeli quiz. Większości udało się odpowiedzieć prawidłowo na 90% pytań. W przerwie uczestnicy zajęć udali się na zewnątrz, aby oglądać domki dla owadów zawieszone na ogrodzeniu.
Kolejnym etapem warsztatów było odkrywanie wagi pszczoły. Każdy miał za zadanie nazbierać liści lub traw i zważyć na wadze ilość odpowiadającą ciężarowi wylosowanej liczby pszczół np. 2,4,6 czy 10. Wykorzystując wcześniej uzyskaną informację o tym, że pszczoła waży 0,5g. Spróbujcie wykonać to zadanie w domu.
Jednym z pszczelich produktów jest wosk. Zastosowali go w trakcie zajęć uczestnicy robiąc własne woskowijki do wykorzystania w domu zamiast papieru śniadaniowego i woreczków z folii.
"NIE ZABIJAJ PSZCZÓŁ!
Zrób to, co możesz, a możesz wiele:
• adoptuj pszczołę (informacje o akcjach znajdziesz w internecie),
• jeśli masz możliwość, urządź łąkę, choćby na balkonie, z miododajnymi kwiatami gatunków rodzimych (takie najbardziej smakują pszczołom i innym zapylaczom). Będziesz mieć realny wpływ na sytuację poprzez dobór roślin balkonowych,
• zadbaj o różnorodność kwiatów i roślin kwitnących w twoim otoczeniu, bo to podstawowy pokarm pszczół – liczy się różnorodność gatunkowa, by rośliny kwitły przez cały sezon,
• nie stosuj chemicznych oprysków do zwalczania komarów, w ogrodzie zrezygnuj z chemicznych środków ochrony roślin – chemia zabija owady,
• stawiaj domki dla zapylaczy, zwane też hotelami ..." za Matematyka na zielono Maja Krämer str.242