Wizyty studyjne czyli odwiedziny instytucji, miejsc w celu bliższego ich poznania. Zapewnione dodatkowe atrakcje to aktywny sposób na poznawanie i zdobywanie wiedzy.
Pierwszym miejscem odwiedzanym tego dnia była Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce. Osobą, która przywitała nas w progach biblioteki była dyrektor Małgorzata Podniesińska, która opowiedziała nam o instytucji i jej działaniach. Biblioteka również bierze udział w Programie BLISKO. Jest to pierwszy rok działania placówki w ramach tego programu i realizacji zadania pt. “Między wersami”. O odwiedzanej przez uczestników Gminie Wólka opowiedział nam wójt gminy Edwin Gortat. Gmina od kilku lat notuje znaczny wzrost liczby mieszkańców oraz wielkości budżetu gminy w związku z sięganiem po wsparcie w ramach różnych programów krajowych i zagranicznych. Biblioteka główna mieści się w nowo wyremontowanym i przebudowanym obiekcie otwartym w maju tego roku. W strukturę jedynej instytucji kultury w gminie wchodzi placówka główna oraz 3 filie, które obsługuje trzech bibliotekarzy oraz dyrektor. Zaskakuje mnogość różnych działań w zakresie promocji książki i czytelnictwa oraz kultury, które realizują pracownicy biblioteki.
Dzięki przygotowanym prezentacjom multimedialnym wizytujący mogli się głębiej zapoznać z wydarzeniami i akcjami organizowanymi przez pracowników biblioteki, aby później zwiedzić budynek biblioteki pachnący jeszcze “nowością”. W przerwie na gości czekał wspaniały poczęstunek. Następnie uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach mających na celu ożywienie działań związanych z promocją książki poprzez wykonanie książeczek sensorycznych dla najmłodszych czytelników oraz zakładek do książki pt. „Print z natury: ozdabiamy żywymi kwiatami zakładki do książki”. Ostatnim elementem wizyty było przygotowanie i wykonanie przypinek upamiętniających spotkanie w bibliotece.
Kolejną biblioteką była Gminna Biblioteka Publiczna w Niemcach. Tu również przywitała uczestników wizyty studyjnej dyrektor biblioteki Renata Antoszek oraz pracownicy placówki. Biblioteka w Niemacach może pochwalić się dużą salą koncertową, gdzie odbywają się warsztaty, koncerty i spotkania autorskie. Na wizytujących czekały już przygotowane materiały na warsztaty oraz prezentacja multimedialna o działalności placówek bibliotecznych. Pierwszym punktem było zwiedzanie budynku biblioteki, zapoznanie się z księgozbiorem oraz wyposażeniem pozyskanym w związku z realizacją licznych zadań dofinansowanych z WFOŚiGW. W przerwie uczestnicy mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Po zwiedzeniu placówki i obejrzeniu prezentacji wszyscy pomimo dającego znać zmęczenia przystąpili raźno do wykonania sznurkowych aniołków, które będą uatrakcyjniały spotkania i lekcje biblioteczne przed Świętami Bożego Narodzenia.
„Z czym wróciliśmy?” Oczywiście padło to pytanie. To energia ludzi i ich zapał do pracy, działania oparte o dobrych relacjach i sieci kontaktów. Wizytujący zabierali ze sobą, także myślenie gospodarzy o promocji książki i czytelnictwa oraz lokalnego dziedzictwa – tym konkretnym i ulotnym - bo nie można go zignorować, ono po prostu jest wokół nas.
Bibliotekarze z powiatu zwoleńskiego i lipskiego oraz partnerzy zadania “Biblioteka zawsze łączy” dziękują za tak miłe przyjęcie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025