Monika Chruściel właścicielka gospodarstwa agroturystycznego oraz winnicy w miejscowości Rudki poprowadziła w bibliotece kolejne warsztaty mydlarskie w ramach cyklu spotkań pt. "Niezwykłe walory winogron".
Uczestniczki spotkania zapoznały się z prezentacją multimedialną o wartościach kosmetycznych winogron. Cenne właściwości winogron znał już Hipokrates. Działanie tych owoców porównywał bowiem do miodu. Najbardziej wartościowe to te zjadane na surowo, ponieważ posiadają największą ilość składników odżywczych. Winogrona w 75% składają się z wody oraz cukrów (glukozy i fruktozy). Ponadto stanowią źródło witamin z grupy B, witaminy C, D i E. W ich skład wchodzą również związki mineralne takie jak magnez, wapń, żelazo, miedź oraz potas. Składniki te zwiększają odporność organizmu, dotleniają go i odtruwają. W prezentacji poznały kilka domowych sposobów wyrobów kosmetyków z tym owocem.
Kolejnym zadaniem było samodzielne przygotowanie mydła. Co nie jest zadaniem łatwym? Każda kostka mydła składa się z kwasu (tłuszczu) i zasady (ługu). Bazą mydła jest tłuszcz, który może być tłuszczem zwierzęcym lub roślinnym, takim jak oliwa z oliwek. W produkcji mydła w kostce ługiem jest wodorotlenek sodu, mydło w płynie wymaga za to wodorotlenku potasu. Mydło przygotowywane w trakcie warsztatów miało następujące proporcje:
Woda - 256,55
NaOH - 104,58 ( pamiętamy, że woda ma być zimna i dodajemy ług sodowy powoli do wody, w trakcie reakcji wydziela się duża ilość ciepła)
Mieszamy ze sobą poniższe oliwy:
Oliwa z oliwek 210 g
Oliwa z pestek winogron 98 g
Olej migdałowy 60 g
Poniższe oleje rozpuszczamy w kąpieli wodnej:
Olej palmowy 50g
Olej kokosowy 240 g
Masło shea 75 g
Metoda robienia mydła na zimno
W metodzie na zimno łączymy ze sobą płynne oleje i roztopione tłuszcze oraz dodajemy przygotowany roztwór wodorotlenku sodu (ług) o temperaturze 400C. Mieszaninę miesza się aż do uzyskania konsystencji budyniu możemy w trakcie dodać kilka kropel dowolnego olejku zapachowego, a następnie przelewamy mydło do formy. Pozostawiamy w ciepłym i suchym miejscu. Po około 24h można go wyciągnąć i pokroić na kostki. Następnie należy je odstawić, by proces zmydlania mógł się zakończyć, a kostka stwardniała po odparowaniu nadmiaru wody. Zwykle po około 4-6 tygodniach (dla niektórych mydeł nawet po 6 miesiącach) mydło jest gotowe do użycia.
Poniżej zamieszczamy link do kalkulatora mydlanego:
http://www.soapcalc.net/calc/SoapCalcWP.asp