Dlaczego warto czytać? Tworzenie drzewa czytelniczego - to tytuł kolejnych warsztatów zorganizowanych przez Nieformalną Grupę Nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Babinie w ramach oddolnej inicjatywy programu BLISKO. Na zajęciach warsztatowych uczestnicy szukali odpowiedzi na tak podstawowe pytanie, dlaczego warto czytać? Na początku spotkania uczniowie zastanawiali się, czym tak naprawdę jest książka. Czy książka to tylko zadrukowany papier zszyty razem i złączony okładką? A gdyby nie było papieru, a ekran? A gdyby był tylko dźwięk? A gdyby były same obrazki? Na te i inne pytania znaleźli odpowiedź oglądając prezentację multimedialną "To też książki" prezentując ręcznie pisaną księgę średniowieczną, e-book, audiobook i picturebook. Poznali nietuzinkowe, dziwne i rekordowe książki dla osób niewidomych wykorzystujące znajomość pisma Braille'a. Następnie podzieleni na grupy rozwiązywali literackie zagadki detektywistyczne.
Podsumowaniem zajęć było stworzenie drzewa czytelniczego. Na uprzednio przygotowywanym drzewie uczestnicy zajęć zawiesili wykonane przez siebie mini książeczki, w których napisali, dlaczego według nich warto czytać.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025