Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Tygodnia z Internetem do udziału w lekcji bibliotecznej zaprosiliśmy uczniów klasy 7 i 8 PSP w Przyłęku. Na wstępie młodzież zwiedziła budynek biblioteki i wzięła udział w dwóch "literackich" zabawach integrujących grupę.
W pierwszej części dwugodzinnego spotkania skupili się na poznaniu jakie są prawa autora dzieła, czym jest prawo cytatu i jak je wykorzystać oraz kiedy mówimy o plagiacie. Uczestnicy połączeni w pary mieli za zadanie korzystając z jednej wyszukanej publikacji beletrystycznej i jednej niebeletrystycznej wybrać ze strony 57 po siedem zdań i stworzyć z nich opowiadanie. Zadanie to miało na celu przejście do zapoznania się z zasadami przestrzegania praw autorskich i ich naruszania.
W drugiej części lekcji młodzi uczestnicy dowiedzieli się "Co sztuczna inteligencja może zrobić dla ciebie?". Ostanie dwa lata przyniosły rozwój sztucznej inteligencji tzw. generatywne AI. Nadal mają one ograniczenia (potrafią świetnie wykonać określone zadania, działają i uczą się w ramach zaprojektowanego schematu i dostępnych danych), ale zamiast rozpoznawać obrazy czy słowa, potrafią je generować. Generatywne AI, takie jak ChatGPT, są zasilane ogromną ilością tekstów dostępnych w sieci, na bazie których uczy się składać nowe odpowiedzi. Aplikacje do generowania obrazów, takie jak Midjourney czy filmów generator AI Runway, są zasilane obrazami i zdjęciami z sieci.
Ciekawostką jest że ChatGPT – sztuczna inteligencja opracowana przez amerykańską firmę OpenAI – zdobywa popularność szybciej niż aplikacje społecznościowe takie jak Instagram czy TikTok.
Należy pamiętać, że korzystanie z nowych technologii i zgromadzonych w sieci materiałów, nie zwalnia nas z przestrzegania praw autorskich.
Na koniec zajęć, aby wyrwać się z wirtualnego świata uczestnicy w kreatywnej zabawie spróbowali tworzyć wspólne wiersze.