Pokolenie podłączonych - możliwość zabrania ze sobą komórki wszędzie sprawiła, że coraz częściej spotykamy się z syndromem stałego podłączenia. Syndrom ten polega na odczuciu niepokoju po dłuższym nie odczytaniu żadnej wiadomości tekstowej lub odebraniu połączenia. Piknik rodzinny "Bez telefonu" miał na celu choć na krótki czas odłączyć uczestników od tych urządzeń. Piknik stał się czasem, który łączył członków rodzin – wspólne stawianie namiotu, obserwowanie nieba, zabawy plenerowe oraz czytanie połączone z teatrzykiem cieni angażowały wszystkich do wspólnego spędzenia czasu.
Na placu przy bibliotece stanęło 10 namiotów, rozbitych wspólnymi siłami przez dzieci i rodziców. W oczekiwaniu na nastanie nocnego nieba przygotowano ognisko oraz miejsce wspólnej zabawy. Pierwszym punktem nocnego spotkania były podchody. Zadaniem uczestników było dotarcie do mety tj. ganku biblioteki nie będąc zauważonym przez strażniak. Tajemnicza, nieco złowieszcza atmosfera ciemnego placu jeszcze bardziej działała na wyobraźnię dzieci i rodziców.
Następnie przyszedł czas na poszukwanie gwiazdozbiorów. W zgromadzonych książkach oraz na wyświetlonej mapie nieba uczestnicy poznawali konstelacje, które były widoczne na rozgwierzdżonym niebie. Dodatkową atrakcją tej nocy były spadające gwiazdy, czyli perseidy.
Jednak największym zainteresowaniem młodszych uczestników cieszył się teatrzyk cieni. Wykorzystując przygotowane z papieru kukiełki przedstawiono dwie bajki, Czerownego Kapurka oraz Trzy świnki. Lektorem do tych spektakli byli bibliotekarze towarzyszący uczetnikom wydarzenia.
Pogoda dopisała więc ostani piknikowicze opuścicli plac przed południem w niedzielę.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025